Ministerstvo o domech na Pankráci nerozhodlo, čeká se na UNESCO

Vložil
ČTK
12.06.2007 12:25
Praha

Praha - Ministerstvo kultury odložilo rozhodnutí o plánované výstavbě dvou výškových budov na pankrácké pláni v Praze 4. Čeká na vyjádření Výboru světového dědictví UNESCO, jehož postoj se úřad údajně zavázal respektovat. ČTK o tom dnes informovala občanská sdružení, která plány investora kritizují. Oficiální vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.
Na pankrácké pláni mají podle plánů investora, firmy ECM, přibýt ke třem nynějším dvě další výškové budovy. Bytový dům má mít údajně 31 podlaží, hotel o deset méně. Občanská sdružení tvrdí, že nová zástavba nepřinese nic místním lidem a jen zvýší zatížení oblasti provozem automobilů. Naopak podle zástupců investora budou mít lidé z projektu prospěch, protože předpokládá například vznik kulturního centra a ploch pro prodejny a služby. Národní památkový ústav již dříve upozornil na to, že domy mají stát v bezprostřední blízkosti historického jádra metropole, což by mělo dopad na pražské panorama.
Ministerstvo kultury se nyní podle tiskové zprávy Ateliéru pro životní prostředí, Občanské iniciativy Pankráce, Pankrácké společnosti a Centra pro podporu občanů - Arnika rozhodlo správní řízení o povolení dvou mrakodrapů přerušit. Věcí se má v souladu s Úmluvou o ochraně světového kulturního a přírodního dědictví zabývat příslušný výbor UNESCO. Podle občanských sdružení si již také vyžádal oficiální zprávu České republiky o tom, jak je zajištěna ochrana historických hodnot Prahy.
Památkáři magistrátu se k výstavbě domů na Pankráci vyjádřili nejdříve kladně. Ministerstvo kultury loni jejich rozhodnutí zrušilo. Neznamená to ale, že se postavilo proti výstavbě vysokých budov. Magistrátní památkový odbor vydal v lednu nový souhlas. Sdružení se proti tomu odvolala k ministerstvu.
Národní památkový ústav svá dřívější kladná stanoviska přehodnotil a ve svém posledním vyjádření upozornil na skutečnost, že záměr na výstavbu dalších výškových budov se dotýká hodnot, které byly důvodem zápisu památkové rezervace do seznamu světového dědictví UNESCO. Má obavy, že souhlas se současným záměrem by otevřel cestu k další výškové zástavbě pláně.
Společnost ECM už na Pankráci opravila v rámci rozsáhlého projektu City budovu někdejšího Motokovu, nyní City Empiria. V současnosti rekonstruuje nedokončenou budovu bývalého Československého rozhlasu, která nese název City Tower. Novou budovou je administrativní City Point, která vznikla podle návrhu amerického architekta Richarda Meiera. Součástí komplexu je také konferenční centrum City.
0 komentářů
přidat komentář

Související články