Masarykova univerzita opraví uzavřenou část právnické fakulty

Vložil
ČTK
24.01.2020 07:50
Brno

Alois Dryák

foto: www.bam.brno.cz

Brno - Masarykova univerzita začala s opravami čtyř poslucháren právnické fakulty, které jsou z bezpečnostních důvodů už rok a půl uzavřené. Stavbaři ve 30. letech 20. století použili takzvané hlinitanové cementy, jejichž nález zpochybnil statickou bezpečnost části budovy. Škola proto musela naplánovat rozsáhlejší stavební práce, než se původně plánovalo.


Rekonstrukce zadního traktu budovy, jejíž stavební část bude stát 42 milionů korun bez daně z přidané hodnoty, potrvá jeden rok. Studenti se v opravených posluchárnách dočkají i nového nábytku či audiovizuální techniky, uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová.

Kvůli uzavření čtyř poslucháren se už loni konaly vybrané přednášky v náhradních prostorách v areálu ve Vinařské ulici. Fakulta bude alternativní prostory využívat i letos. Po dobu oprav je uzavřená i menza, která se nachází pod posluchárnami, a omezený je provoz v přilehlé univerzitní aule. Mohou se tam konat jen vybrané akce, jako je univerzitní svátek Dies academicus a promoce.

"Začínáme s rekonstrukcí čtvrtiny budovy za plného provozu, a přestože budou stavební prostory oddělené, musí studenti i akademici počítat v následujících měsících s hlukem a prašností," uvedla tajemnice právnické fakulty Blanka Přikrylová.

Budova právnické fakulty vyrostla ve 30. letech jako první a nakonec jediná část tehdy plánovaného kampusu Masarykovy univerzity pod Kraví horou. V té době se ve stavebnictví používaly i hlinitanové cementy, u nichž se až v 50. letech zjistilo, že nemají dlouhodobou pevnost.

Na jaře 2018 odborníci našli hlinitanové cementy ve vodorovných nosných konstrukcích zadního traktu. Na základě posudku statika musely být posluchárny okamžitě uzavřeny, protože existovalo vysoké nebezpečí statického narušení konstrukcí. Součástí začínajících oprav je vybourání konstrukcí a jejich nahrazení novými.
0 komentářů
přidat komentář

Související články