Majiteli Petrovy boudy hrozila pokuta dva miliony korun

Vložil
ČTK
05.08.2011 15:10
Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) - Majiteli shořelé Petrovy boudy v  Krkonoších hrozila v případě, že objekt do dvou měsíců nezajistí proti vlhkosti a větru, pokuta až dva miliony korun. Informují o tom ve svém dnešním vydání Hospodářské noviny (HN).
      "Byli jsme se na Petrově boudě podívat letos na přelomu února a března. Kolegyně tam projížděla na běžkách a všimla si, že Petrovka je v naprosto zdevastovaném stavu. Okna byla vytlučená, objekt byl celý podmáčený," řekl HN tajemník vrchlabské radnice Pavel Řehák. Radnice proto zahájila s firmou Snowy Chalet, která objekt vlastní, správní řízení. "Nařídili jsme, že Petrovu boudu musí majitel zajistit, tedy zabezpečit proti vlhkosti a větru. Pokud by to neudělal, hrozila by firmě pokuta až dva miliony korun. A drželi bychom se spíše u té horní hranice," uvedl Řehák.
      Firmu Snowy Chalet ovládá podnikatel v oboru IT Vladimír Kovář. Jednatel společnosti Karel Janda HN řekl, že o hrozící pokutě věděli a odmítl, že by se chtěli opravám chátrající boudy vyhnout. "Ještě než Petrovka vyhořela, s vrchlabskou památkářkou jsme se domluvili. Byli jsme tam s ní v druhé polovině července a dohodli jsme, jak máme Petrovku provizorně zabezpečit," řekl Janda. Podle něj firma plánovala opravit okna a stěny, zajistit střechu a vyměnit koberce.
      "Sešla jsem se s nimi a tvrdili, že už poptávají firmy. Tento týden chtěli s opravami začít. Měli se mi ozvat, ale nikdo se neozval. Místo toho mi v  pondělí volali ze Špindlerova Mlýna, že Petrovka hoří," uvedla památkářka Městského úřadu ve Vrchlabí Marta Žídková.
      Památkově chráněná Petrova bouda shořela v pondělí, z celého komplexu se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Při čtvrtečním ohledání sutin označil policejní pes čtyři místa, kde by mohly být chemické látky. Z označených míst policejní technici zajistili ohořelou suť, která bude zaslána k provedení chemické expertizy. Hasiči už dříve oznámili, že požár památkově chráněného objektu s  největší pravděpodobností někdo založil úmyslně. Firma Snowy Chalet prý připravuje projekt na výstavbu nové horské boudy na místě shořelého objektu.
      Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články