Magistrát má dvě ložiska pískovce vhodného pro Karlův most

Vložil
ČTK
06.02.2007 17:45
Praha

Praha - Pražský magistrát má dvě místa, z nichž by se mohl těžit pískovec na opravu Karlova mostu. Jedno se nachází u Kamenných Žehrovic u  Kladna, druhé u Březína na Plzeňsku. Nyní se prověřuje, kolik materiálu se v  ložiscích nachází, řekl dnes ČTK ředitel magistrátního odboru městského investora Jiří Toman.

    Hledání vhodného pískovce nebylo snadné. Materiál by měl odpovídat kameni, z něhož se stavělo v době gotiky. Musí ale také splňovat různé mostařské požadavky, aby vydržel. Prověřovaných lokalit bylo podle dřívějších informací osm.
    Celková oprava jedné z nejvýznamnějších pražských památek by mohla začít v březnu. Bude se rekonstruovat mostovka včetně kamenného zábradlí. Na zábradlí bude použit pískovec z jiného, již otevřeného lomu.
    Karlův most má hlavně získat novou izolaci proti vodě, aby se při zatékání netrhalo zdivo. Měl by mít i lepší odvětrání. Počítá se s novými rozvody, mělo by se tam objevit plynové osvětlení. Náklady se odhadují na 104 milionů korun.
    Práce se budou provádět vždy jen na určitém úseku mostu tak, aby byl zachován průchod pro pěší. Zařízení staveniště bude na řece, aby přeprava materiálu nezatěžovala provoz na mostě.
    Do výběrového řízení na tuto exkluzivní zakázku se podle internetových stránek magistrátu přihlásili tři uchazeči. Jsou jimi firmy SMP CZ, JHP společně se společnostmi Strabag a Strabag AG a Skanska CZ se Skanskou DS, jejichž nabídka ale podle protokolu o otevírání obálek neměla všechny náležitosti. Toman uvedl, že stavební firmu by měla určit městská rada koncem února.
    Poloviční váhu při hodnocení nabídek má cena, dalším důležitým kritériem je záruka. Naopak jen pětiprocentní váhu má délka rekonstrukce. Zástupci magistrátu již dříve zdůrazňovali, že dávají přednost kvalitě před spěchem. Podle Tomana budou práce na mostovce trvat zhruba půldruhého roku.
    Mnohem déle, možná i deset let, potrvají opravy zdiva. Každý kamenný kvádr prozkoumají odborníci, kteří určí, zda bude zachován, vyčištěn, nebo zcela vyměněn. Zajímavostí je to, že původní pískovec je v mnohem lepším stavu než kámen, který byl použit při opravě mostu v 70. letech minulého století.
0 komentářů
přidat komentář

Související články