Luhačovické lázně začnou na podzim s opravou celého areálu

Zdroj
Jana Mokrejšová
Vložil
ČTK
26.04.2006 16:25
Zlín

Zlín - Lázně Luhačovice zahájí na podzim celkovou obnovu lázeňského areálu o rozloze 20 hektarů. Novou podobu by mělo získat lázeňské náměstí, kolonáda a chodníky, obnoví se také travnaté plochy, zeleň či stromořadí, řekl dnes novinářům generální ředitel Lázní Luhačovice Josef Krůžela. Luhačovické lázně kandidují na zápis na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, který by město zřejmě zatraktivnil pro turisty.
Podle Krůžely bude také důležité areál vhodně zakomponovat do okolních lesů. "Měly by vzniknout nové procházkové trasy, v areálu by měla být atmosféra pohody, klidu, odpočinku, aby se lidé cítili dobře," uvedl ředitel. Tým odborníků také zvažuje, jak zdůraznit říčku, která lázněmi protéká.
Úpravy by měly začít letos na podzim, potrvají asi dva nebo tři roky. "To zhruba odpovídá době, za kterou by se měla posoudit naše žádost o zapsání do seznamu UNESCO. Veškerá dokumentace je hotová, už leží v centrále organizace v Paříži," řekl Krůžela. Náklady na revitalizaci areálu odhaduje na 100 milionů korun.
Lázeňský areál je významný především tím, že na relativně malém prostoru se nachází řada architektonicky cenných lázeňských objektů většinou z první třetiny minulého století, je zde 16 národních kulturních památek. Významné jsou zejména objekty navržené architektem Dušanem Jurkovičem, ve kterých se inspirace lidovou architekturou spojuje s myšlenkami anglického hnutí Arts and Crafts, které na konci 19. století v reakci na industrializaci oslavovalo středověkou řemeslnou práci a návrat k ruční výrobě.
Nejslavnější z nich je Jurkovičův dům. V areálu jsou i další secesní či funkcionalistické stavby. "Důležité je také to, že architektura vyrůstá z přírody a je její součástí," dodal ředitel.
Česká republika zdůvodňuje kandidaturu také poukazem na mimořádnou hodnotu Luhačovic jakožto ilustrace fenoménu léčebného lázeňství na přelomu 19. a 20. století a odrazu dobových názorů na stavbu "měst v zeleni".
Před Luhačovicemi předložila Česká republika jako poslední kandidaturu ruční papírnu ve Velkých Losinách. O té by mohlo UNESCO jednat v příštím roce. Už letos ale bude organizace rozhodovat o případném zápisu jihočeských Slavonic. Česká republika zatím na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO má 12 památek. S ohledem na velikost země je to vysoké číslo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články