Loosovy interiéry v Plzni nechají nahlédnout i do běžně nepřístupných míst

Vložil
ČTK
31.05.2021 19:50
Plzeň

Adolf Loos


Plzeň – I do běžně nepřístupných míst budou moct nahlédnout návštěvníci interiérů, které v minulém století navrhl v Plzni světově uznávaný architekt Adolf Loos. Kvůli pandemii koronaviru byly zatím pro turisty interiéry zavřeny, letos poprvé se otevřou první červnový víkend. Zájemci se budou moci opět vydat na dvě pravidelné prohlídkové trasy, během června k nim přibude prohlídka běžně nepřístupného apartmánu Richarda Hirsche a bytu rodiny Huga Semlera, který je otevřený jen příležitostně. Novinkou pro příznivce Loosovy architektury je letos nový průvodce a také nový exponát, řekla ČTK mluvčí městské organizace Plzeň - TURISMUS Petra Vomelová.


V pátek 4. června se mohou milovníci architektury a designu vydat na dvě prohlídkové trasy po třech Loosových interiérech, a to do bytu manželů Krausových, bytu Voglových a do Brummelova domu, který jako jediný zůstal ve vlastnictví rodiny původních majitelů. Nabídku obohatí další trasa se dvěma interiéry, které jsou přístupné výjimečně. Prvním z nich bude byt rodiny Huga Semlera, který je možné navštívit jen několikrát do roka, a také apartmán Richarda Hirsche, který je v novorenesančním domě Viléma a Marty Hirschových v Plachého ulici číslo 6 a veřejnosti se letos otevře poprvé. "Do interiéru, který byl součástí prvního Loosem upravovaného bytu v Plzni, se návštěvníci budou moci poprvé podívat 19. června a pak zhruba jednou měsíčně až do podzimu. V případě zájmu přidáme další termíny," uvedla Anna Gaierová, která má projekt Adolf Loos Plzeň na starosti.

Pro byt Krausových v Bendově ulici 10 se podařilo získat nový exponát, křesílko, které ve 30. letech 20. století v malé sérii vyrobila firma Thun. "Adolf Loos jedno z nich umístil před krb v salonu v bytě rodiny Huga Semlera, což je vidět na dochovaných fotografiích. Tuto stoličku se nám letos podařilo zakoupit v internetové aukci a návštěvníci si ji budou moci prohlédnout v bytě Krausových. Do budoucna by se ale měla 'vrátit' do původního interiéru Huga a Heleny Semlerových, který se dočká renovace," řekla Gaierová.

Loosovy práce jsou k vidění ve Vídni, Paříži, Plzni, Montreux, Hrušovanech u Brna nebo Semmeringu. V Plzni se po Vídni zachovalo nejvíce jeho realizací. Prezentuje je nové krátké video, které získalo hlavní cenu v národním kole soutěže festivalu Tourfilm 2021. Ve spotu se objevují záběry z připravovaného filmu Pohodlné století, který mapuje příběhy plzeňských Loosových interiérů, jejich poválečnou historii i osudy původních obyvatel. V městském infocentru je k dostání také nová publikace věnovaná všem dochovaným, přístupným, nepřístupným i zaniklým Loosovým plzeňským realizacím.
0 komentářů
přidat komentář

Související články