LN: Odstupující ředitel NPÚ tvrdí, že ho stát nutil porušit zákon

Vložil
ČTK
01.12.2008 18:10
Praha

Praha - Odstupující generální ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) Pavel Jerie uvedl, že hlavním důvodem jeho odchodu z funkce byla neochota podílet se na hrozbě tunelování památek pod hlavičkou ministerstva kultury. Píšou to dnešní Lidové noviny (LN). Jerie v červnu nabídl ministru kultury Václavu Jehličkovi svou abdikaci ke konci listopadu, úřad bude řídit, dokud nebude jmenován jeho nástupce.

    "Byl jsem pod obrovským tlakem. Od března mě nutili, abych porušil zákon způsobem, který se dá označit jako model a la Mlynář," prohlásil Jerie.
    LN uvádějí, že podle tohoto modelu by ministerstvo kultury vybralo čtyři významné státní zámky, které spravuje NPÚ, a tento nemovitý majetek státu by Jerie svým podpisem vložil do nějakého nově založeného právního subjektu (ministerstvo ho nazývá zájmovým sdružením právnických osob). Tato společnost by pak na obnovu a rozvoj této památky žádala o stamilionové evropské dotace a sama by s nimi hospodařila.
    Podle LN se tomu Jerie bránil. Věděl, že pokud by vložil státní nemovitosti do nějaké obchodní společnosti, a ta by zkrachovala, likvidátor by mohl dluhy společnosti umořit prodejem této památky. Zcizením státního majetku by se Jerie dopustil trestného činu a hrozilo by mu vězení. Zapravdu mu daly i analýzy ministerstva financí a ministerstva pro místní rozvoj, píše list.
    Největší spor je kolem obnovy zámku v Litomyšli, části zámků v Telči a Lednici a zámku v Jindřichově Hradci. Měly by být na osm let zapůjčeny a nově využívány. Tyto objekty patří k 19 památkám, mezi něž má být do roku 2013 z evropských strukturálních fondů rozděleno šest až sedm miliard korun.
    Jana Vohralíková z ministerstva kultury, která je za tyto projekty zodpovědná, Jerieho argumenty o porušení zákona označila za nesmysl založený na polopravdách. Podle ní Jerie s novou koncepcí nesouhlasí, a proto si vymýšlí různé důvody, aby záležitost zkomplikoval.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Petr
01.12.08 08:53
překazil?
Milan
02.12.08 11:33
zobrazit všechny komentáře

Související články