Litomyšl vybrala návrhy na proměnu okolí sochy Zdeňka Nejedlého

Vložil
ČTK
06.09.2018 08:40
Litomyšl


Litomyšl - Litomyšl vybrala v soutěži tři návrhy na proměnu okolí sochy Zdeňka Nejedlého. Připomínka kontroverzního litomyšlského rodáka, historika a komunistického politika v minulosti ve městě několikrát vzbudila odmítavé reakce. Z 12 návrhů porota nakonec důkladněji hodnotila pouze pět, protože ve zbytku umělci porušili některou z podmínek, nejčastěji tu, že se sochou nesmí manipulovat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Litomyšle Michele Vojáček.

Autoři do prostoru vymysleli různé umělecké intervence. Navrhovali například nechat sochu zarůst růžemi, postavit kolem ní 24 stvolů připomínající oběti litomyšlského monstrprocesu nebo ji umístit na otočný podstavec.

"Nakonec jsme vybrali tři díla a doporučíme radě města ke schválení finanční odměny pro autory. Rada také rozhodne, zda vypíšeme druhé kolo a jak celou záležitost vyřešíme," uvedl starosta Radomil Kašpar (KDU-ČSL). Plánovaný rozpočet vybraných projektů se pohybuje od 88.000 do 4,2 milionu korun.

V minulosti část místních obyvatel navrhovala, aby město nechalo soše obarvit ruce na rudo. Letos na jaře památníku někdo navlékl na krk oprátku.

Socha stojí v Litomyšli od roku 1978, kdy si město připomínalo 100. výročí narození Zdeňka Nejedlého. Zhotovil ji Jan Hána, akademický sochař a bývalý rektor Akademie výtvarných umění.

O odstranění skulptury jednali zastupitelé dvakrát, v roce 1989 a 2004. Pokaždé odhlasovali její zachování. Od roku 1992 je na ní vysvětlující nápis místního historika Milana Skřivánka, na cedulce mimo jiné stojí:

"Rozmnožil i poškodil kulturu českou. Přinesl poctu i úhonu rodnému městu, jež oceňuje dobré a zavrhuje špatné jeho skutky."


Litomyšlský rodák Nejedlý byl historik, muzikolog, literární historik, politik a veřejný činitel. Odborná i laická veřejností kladně hodnotila jeho odbornou erudici a šíři záběru, odsuzovala ho však za angažovanost ve prospěch komunistického režimu a podporu stalinismu. Nejedlý byl mimo jiné ministrem školství i bez portfeje.

V roce 1950 schvaloval vykonstruovaný politický proces s knězem a rektorem piaristické koleje Františkem Stříteským a dalšími 23 lidmi. Když ho rodiče několika studentů požádali o pomoc, křičel na ně, že "reakce musí být zničena jako klubko zmijí". Obvinění byli v souhrnu odsouzeni k 220 letům vězení.
0 komentářů
přidat komentář

Související články