Litomyšl prodá vilu Klára, bude z ní hotel

Vložil
ČTK
10.07.2024 21:40
Litomyšl

Litomyšl – Litomyšl prodá vilu Klára, pro niž město nemá uplatnění a na opravy mu chybí peníze, společnosti Kubík. Firma chce z objektu vytvořit boutique hotel Vila Klára. Zastupitelé rozhodovali v tajném hlasování mezi dvěma nabídkami, většinově se přiklonili k tomuto projektu, uvedla radnice v městském zpravodaji Lilie. Kupní cena činí osm milionů korun.


Město na prodej vily vyhlásilo soutěž, kromě ceny bylo důležitým kritériem plánované využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa v blízkosti zámku. O vilu měla zájem také společnost AGM Holding. Ve spolupráci se spolkem Školamyšl chtěla v budově vytvořit centrum vzdělávání a sociálního podnikání, nabídková cena byla podobná jako u firmy Kubík. Přihlásila se rovněž společnost Tramons, která předložila návrh na vybudování Zdravotní kliniky Klára, před časem ale oznámila, že ze soutěže odstupuje.

Vilu Klára chtělo město prodat už v loňském roce, žádný z návrhů dvou investorů ale mezi zastupiteli nezískal podporu. V minulé soutěži radnice určila jednotnou prodejní cenu šest milionů korun, hlavními hledisky výběru byly budoucí využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa.

Litomyšl získala budovu v roce 2020 za pět milionů korun od Pardubického kraje. Do roku 2018 v ní sídlila léčebna dlouhodobě nemocných, objekt byl ale ve špatném stavu a hejtmanství léčebnu přestěhovalo do areálu Litomyšlské nemocnice.

Vila z roku 1895 je v novorenesančním slohu, dal si ji postavit sládek Karel Sedlák z Litomyšle. Od roku 1929 byla Domovem svaté Kláry ve správě řádu Karla Boromejského, spolku ji Sedlák daroval. Od roku 1949 byla majetkem státu. Oddělení pro dlouhodobě nemocné tam bylo od roku 1974.
0 komentářů
přidat komentář

Související články