Litomyšl chce do prázdnin rozhodnout o prodeji vily Klára

Vložil
ČTK
23.02.2024 16:00
Litomyšl

Litomyšl – Tři zájemci o vilu Klára v Litomyšli, pro niž město nemá uplatnění a na opravy mu chybí peníze, předloží své zpřesněné nabídky do 4. dubna. Lhůta je mírně prodloužena kvůli jarním prázdninám, které budou v Pardubickém kraji v polovině března. Vedení města návrhy posoudí a předloží k rozhodnutí zastupitelům ještě tentýž měsíc nebo na červnovém jednání, řekl ČTK místostarosta Radomil Kašpar.


"O nabídkách by se mělo ještě diskutovat. Je otázka, zda to bude diskuse interní, nebo veřejná. Podle toho, jak se vše stihne, projedná návrhy zastupitelstvo," uvedl Kašpar.

Zájemci za objekt nabídli podobné ceny mezi sedmi a osmi miliony korun, investice do oprav odhadli až na 100 milionů korun. Důležitým kritériem při rozhodování bude plánované využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa v blízkosti zámku.

O vilu má zájem společnost AGM Holding ve spolupráci se spolkem Školamyšl, do soutěže přihlásila projekt, jehož záměrem je vybudovat ve vile nové centrum vzdělávání a sociálních služeb. V objektu by mělo vzniknout zázemí pro střední školu navazující na aktivity Základní školy Školamyšl, dětskou skupinu, kavárnu a edukační centrum spojené s galerií a ubytováním v podkroví. Firma Kubík plánuje přestavět budovu na ubytovací zařízení a rehabilitační středisko v přízemí. Společnost Tramon předložila návrh na vybudování Zdravotní kliniky Klára. Veřejnosti by nabídla nadstandardní soukromou poradenskou a rehabilitační lékařskou péči spojenou s možností ubytování v podkroví.

Vilu Klára chtělo město prodat už v loňském roce, žádný z návrhů dvou investorů ale mezi zastupiteli nezískal podporu. V minulé soutěži radnice určila jednotnou prodejní cenu šest milionů korun, hlavními hledisky výběru byly budoucí využití, přínos pro obyvatele a respektování historického rázu místa. V aktuálním tendru už cena stanovena nebyla a podmínky byly volnější.

Litomyšl získala budovu v roce 2020 za pět milionů korun od Pardubického kraje. Do roku 2018 v ní sídlila léčebna dlouhodobě nemocných, objekt byl ale ve špatném stavu a hejtmanství léčebnu přestěhovalo do areálu Litomyšlské nemocnice.

Vila z roku 1895 je v novorenesančním slohu, dal si ji postavit sládek Karel Sedlák z Litomyšle. Od roku 1929 byla Domovem svaté Kláry ve správě řádu Karla Boromejského, spolku ji Sedlák daroval. Od roku 1949 byla majetkem státu. Oddělení pro dlouhodobě nemocné tam bylo od roku 1974.
0 komentářů
přidat komentář

Související články