Lidé si mohou v Praze prohlédnout budoucí sídlo Muzea paměti XX. století

Vložil
ČTK
19.06.2021 07:35

Praha - Lidé si dnes mohou v Praze na Hradčanech prohlédnout Dům pážat, kde by po rekonstrukci měla být expozice Muzea paměti XX. století. Adaptace prostor renesančního paláce by mohla začít příští rok a muzeum zaměřené na totalitní režimy v Československu by se pak mohlo veřejnosti kompletně otevřít v roce 2023. Muzeum založilo hlavní město.


Pro zájemce bude palác v Kanovnické ulici dnes otevřen od 10:00 do 17:00. Vedle prohlídek s průvodci se mohou zúčastnit diskuse o podobě expozice muzea nebo prezentace knihy Jiřího Sozanského Post Scriptum. K vidění bude i výstava Rok zázraků, mapující události, které vedly před jednatřiceti lety k rozpadu sovětského bloku, a výstava inspirovaná Kafkovým životem a tragickými osudy jeho sester, sdělil ČTK mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Založení muzea schválili pražští zastupitelé předloni v září. Formálně vzniklo k 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce, loni pak začalo pořádat první akce a výstavy.

Podle nedávných informací pražské radní Hany Kordové Marvanové (STAN) a ředitele muzea Jana Kalouse by v Domě pážat měly vzniknout výstavní prostory, přednáškový sál, knihovna nebo místnost pro nahrávání svědectví pamětníků. Umístěna v něm má být také socha maršála Ivana Koněva, která původně stála v Praze 6.

Muzeum má nyní hotovu objemovou studii, hotový je i stavebně-historický průzkum stavu budovy a muzeum čeká na dokončení stavební studie proměny paláce. Následně bude hledat v soutěži zhotovitele. Muzeum už do svých sbírek získalo řadu exponátů. Vedle Koněvovy sochy je to například pracovní rubáška Jana Palacha ze Sovětského svazu nebo plechová bedna z 50. let, v které byly uchovávány filmy zachycující Rudolfa Slánského.

Dům pážat vznikal postupně od 16. století, od roku 2008 je ale jednopatrová stavba se čtyřmi křídly, vnitřním dvorem a přilehlou zahradou prázdná a vedení Prahy pro ni marně hledalo využití. Loni v létě pražští zastupitelé rozhodli, aby zde bylo umístěno Muzeum paměti XX. století. "Po pážatech, hradčanské chudině, mateřské škole a naposledy Útvaru architekta hlavního města Prahy zde tedy po úpravách bude sídlit expozice, připomínající dva velké totalitní režimy minulého století," doplnil Hofman.
0 komentářů
přidat komentář

Související články