Liberecká univerzita staví nový výukový komplex za 423 milionů

Zdroj
Leona Vacková
Vložil
ČTK
12.12.2012 12:30
Liberec

Jiří Suchomel
Jiří Janďourek

Liberec - Na Technické univerzitě v Liberci dnes začala stavba nového výzkumného, vývojového a výukového komplexu za 423 milionů korun. Stavba financovaná z evropských a státních fondů je druhou největší investicí v  šedesátileté historii školy. Univerzita v ní získá nejen moderní učebny, přednáškové sály a laboratoře, ale také aulu pro 350 lidí. Podobný prostor zatím v kampusu chyběl, řekl u příležitosti položení základního kamene rektor univerzity Zdeněk Kůs.
    
Podoba nové budovy G vzešla z architektonické kanceláře univerzity, jejími autory jsou architekti Jiří Suchomel a Jiří Janďourek. Budova je koncipována jako čtyřpodlažní nízkoenergetický výukový objekt s velkými posluchárnami, laboratořemi, učebnami a kancelářemi. Celková užitná plocha je 9400 metrů čtverečních, kapacita je 1400 lidí. Dodavatelem je olomoucká firma GEMO, která zvítězila ve veřejné soutěži s cenou 290 milionů korun, původní odhad byl ještě o 170 milionů vyšší.
     Práce začaly už na začátku září. Bylo nutné demolovat původní dílny a vykácet stromy na místě, aby dnes mohla začít stavba. Bylo nutné demontovat parovod, přeložit teplovodní potrubí i další sítě. Součástí přípravy byla výstavba trafostanice v Bendlově ulici a výstavba základů. "Zatím se prostavělo bezmála sedm milionů korun, za listopad a prosinec by se mělo prostavět dalších více než 15 milionů korun," řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková.
     Cílem projektu je podle rektora vytvořit potřebnou infrastrukturu proevropsky orientované a výzkumně zaměřené univerzity. "Vyřeší nám současnou nedostatečnou kapacitu učeben, zvýší se úroveň vybavení učeben i laboratoří, a tím se nám zlepší i podmínky pro inovaci studijních programů, která je nezbytnou podmínkou pro udržení a zlepšení kvality výuky i vědecké práce," řekl Kůs.
     Nové prostory budou využívat fakulty strojní, přírodovědně-humanitní a pedagogická a fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií. Pro ekonomickou fakultu se uvolní prostory v  budově H ve Voronežské ulici v centru města. Hotovou stavbu by měla univerzita převzít na konci dubna 2014, do konce roku se bude pracovat na vnitřním vybavení.
0 komentářů
přidat komentář