Liberecká univerzita přestavěla bývalou kolej na laboratoře

Vložil
ČTK
01.06.2020 20:35
Liberec - Na moderní laboratoře přestavěla Technická univerzita v Liberci bývalou kolej v Třebízského ulici postavenou v 50. letech minulého století. Rekonstrukce budovy přišla bezmála na 75 milionů korun, z toho téměř 35 milionů získala škola na evropských dotacích z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. V budově našly zázemí laboratoře a také přístroje za miliony korun, řekl dnes ČTK mluvčí univerzity Radek Pirkl.


Tzv. čisté laboratoře, které umožní práci ve sterilním prostředí, budou sloužit fakultě zdravotnických studií a katedře chemie. V budově je také třeba počítačový tomograf pro polymery a kompozity za 14 milionů nebo klimatická zkušební komora pro sluneční simulaci za více než čtyři miliony.

"Prostory budovy T využije pět našich fakult, bude zde sídlit celé jedno oddělení univerzitního výzkumného ústavu i některá rektorátní pracoviště. Je to tedy celouniverzitní budova, která bude, doufám, živá, a nebude v konfliktu s okolními vilami," řekl prorektor pro rozvoj Radek Suchánek.

Budova v Třebízského ulici byla první, kterou liberecká univerzita, tehdy Vysoká škola strojní, postavila. Při brigádách pomáhali také studenti. Autorem budovy byl projektant univerzitních bloků E a F na Husově ulici Eduard Adamíra spolu s Augustinem Šimůnkem z libereckého Stavoprojektu. Studenti na koleji bydleli od roku 1955, definitivně dokončená byla ale až v roce 1958. Měla 200 lůžek, menzu, společenské místnosti a sídlila tam i lékařka. Jako kolej budova sloužila ještě na začátku 90. let, pak ji univerzita předala Policii ČR.

Před čtyřmi lety univerzita odkoupila budovy zpět za 11,5 milionu korun. Objekt byl ve velmi špatném stavu, proto o dva roky později začala kompletní rekonstrukce. Nad původním vchodem do budovy byla mozaika s dvojicí studentů vytvořená ve stylu socialistického realismu. Na začátku rekonstrukce ji ze zdi sejmuli a odvezli odborníci z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice. Nad vchod budovy už se nevrátí, o jejím novém stanovišti se zatím jedná.
0 komentářů
přidat komentář

Související články