Liberec si podá žádost o dotaci na bazén, pokrýt by měla desetinu nákladů

Liberec - Liberec si podá žádost na získání 139 milionů korun od Národní sportovní agentury na modernizaci městského bazénu. Na mimořádném zastupitelstvu o tom dnes rozhodli zastupitelé města. Dotace v takové výši by měla pokrýt desetinu nákladů, podle odhadu by takřka kompletní oprava plaveckého stadionu měla stát přes miliardu korun.

Liberečtí zastupitelé se v nezvyklém termínu sešli, aby mohlo město splnit podmínky dotační výzvy. Národní sportovní agentura (NSA) ji vyhlásila v polovině září s tím, že příjem žádostí končí tento týden ve čtvrtek v poledne. "A jak jistě víte, naše standardní zastupitelstvo bude (ten den) až od 15:00. Výsledek našeho hlasování potřebujeme přiložit v rámci žádosti s tím, že vlastně říkáme, že jsme ochotni dofinancovat případnou dotaci," řekl na zastupitelstvu náměstek primátora Petr Židek (ODS).

Příprava žádosti byla podle něj velmi náročná, úředníci museli zajistit vyhotovení řádově desítek příloh. "S ohledem na to, že se jedná o dotaci na sportovní infrastrukturu, tak jsme museli především rozdělit položkový rozpočet, abychom v žádosti nárokovali co nejvíce uznatelných nákladů. Na zbylou část položek, které jsou z pohledu NSA neuznatelné, budeme hledat možnosti uplatnění v jiných dotačních programech, jako jsou například Státní fond životního prostředí," dodal.

Liberec má také příslib dotace ve výši 150 milionů korun od Libereckého kraje. Jen dotace ale modernizaci bazénu nepokryjí, město si proto bude brát úvěr až do výše tři čtvrtě miliardy korun. U bank nyní zjišťuje, která mu poskytne nejlepší podmínky.

Po dobu rekonstrukce bude bazén uzavřený, což bude zhruba dva roky. Město ale zatím neví, kdo a za kolik bazén opraví, natož kdy práce začnou. Termín pro podání nabídek pro zájemce o tuto zakázku vyprší letos na konci prosince. I proto zůstane bazén otevřený o několik měsíců déle, než město původně avizovalo. Jeho uzavření radnice plánovala od 1. ledna 2024, zřejmě ale zůstane v provozu ještě minimálně v lednu a únoru. "Jsme schopni to zajistit," řekl ČTK provozní ředitel městské společnosti Bazén Liberec Leoš Borkovec.

Z pohledu návštěvnosti jsou poslední dvě sezony nadprůměrné. Loni měl bazén podle Borkovce 490.000 návštěvníků a letos se již dostal nad hranici půl milionu lidí. V krytém areálu z poloviny 80. let minulého století jsou tři bazény, tobogany, sauny, vířivky a další atrakce. Opravu sportoviště potřebuje - důležitá technologická zařízení dosluhují, střechou zatéká. Nevyhovující je i zasklení budovy, vana hlavního bazénu prosakuje. Bazén čeká i výrazná přestavba. Zvolený postup modernizace ale opozice kritizuje, považuje ji za zbytečně nákladnou.
0 komentářů
přidat komentář

Související články