Kvůli kulturnímu centru v Rožnově bude mimořádné zastupitelstvo města

Vložil
ČTK
20.02.2024 21:35
Rožnov pod Radhoštěm

ARCHTEAM


Rožnov pod Radhoštěm - O dalším osudu kulturního centra v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku budou zastupitelé města jednat na mimořádném zastupitelstvu. Sejde se v březnu, zřejmě druhý nebo třetí týden, řekl dnes na zastupitelstvustarosta Jan Kučera (Nezávislí Rožnováci).


Stavba centra za více než 360 milionů korun se předloni zastavila, hotová je základová deska. Kulturní centrum začala předloni na jaře stavět zlínská stavební firma Navláčil. Mělo jít o největší investiční akci města posledních let. Firma se neshodla s vedením města na změně subdodavatele dřevostavby. Upozorňovala i na nedostatky v projektové dokumentaci a požadovala vyšší cenu za hlavní stavbu. Předloni v listopadu odstoupila od smlouvy, v prosinci se město s firmou dohodlo na ukončení smlouvy.

Město si poté objednalo u brněnského VUT posouzení projektové dokumentace na stavbu centra. Loni v lednu vedení Rožnova uvedlo, že podle prvních závěrů posudku obsahuje dokumentace vážné nedostatky. Autor projektu, Archteam projektová kancelář, podle vedení Rožnova uvedla, že dokumentace je bez vad a požadavky uplatněné městem jako vady v dokumentaci zapracuje jako dodatečné požadavky. V polovině dubna odevzdala upravenou dokumentaci.

Město se pak rozhodlo, že si u VUT nechá udělat znalecké posouzení upravené projektové dokumentace a podle výsledků rozhodne o dalším pokračování stavby centra. Starosta uvedl, že podle posudku jsou v dokumentaci i po opravách vady. Letos v lednu bylo domluveno jednání mezi architektem, zástupci města a znaleckého ústavu Fakulty stavební VUT, architekt se však z jednání omluvil.

Na začátku února se ve městě konala akce na podporu dostavby kulturního centra. "Situace došla tak daleko, že Archteam podal ihned po posledním jednání s vedením města dne 31. 1. 2024 návrh na zahájení smírčího řízení u České komory architektů. Pokud situace směřuje k právnímu sporu města s Archteamem, pak je téměř nemožné zrealizovat stavbu do termínu, do kterého je třeba vyčerpat dotaci 120 milionů Kč. Město by tak přišlo nejen o tuto částku, ale zejména o možnost mít funkční kulturní centrum. Stavba by zůstala po mnoho let nedokončená," uvedli ve výzvě zastupitelům zástupci podporovatelů výstavby centra Lenka Vičarová a Jan Měrka. Město by podle nich mělo buď předložit alternativní plán, nebo začít spolupracovat s Archteamem a zahájit výběrové řízení na zhotovitele stavby.

Kučera dnes zastupitelům řekl, že město bylo na začátku roku připraveno vyhlásit výběrové řízení. "Posudek ale ukázal, že v projektu je stále řada oblastí, které je třeba prověřit, které mohou být rizikové. Zatím se ukázalo, že snaha vypořádat to se společností Archteam nevede k finálnímu závěru. Proto prověřujeme variantu jinou, a to je dořešení projektové dokumentace formou design and build, což by mohlo přenést odpovědnost na realizační firmy...," uvedl starosta.

Bývalý starosta a nynější hejtman Radim Holiš (ANO) uvedl, že druhý posudek nebyl veřejně připomínkovaný. "Je spekulativní, není podpořen žádným výpočtem, posudek se nemůže brát jako relevantní. Město nemá žádný znalecký posudek a relevantní důkaz, že v projektu jsou chyby," uvedl.
0 komentářů
přidat komentář

Související články