Kulturní centrum Co.labs v Brně čeká rekonstrukce, hotovo bude na podzim 2025

Vložil
ČTK
08.04.2024 17:35
Brno


Brno - Kulturní centrum Co.labs v Brně čeká rozsáhlá přestavba a rozšíření za 92,3 milionu korun. Cílem je zlepšit podmínky pro působení a rozvoj nezávislé kultury ve městě. Projekt získal stavební povolení, stavební práce začnou ještě před polovinou letošního roku. S obnovením provozu se počítá na podzim 2025, řekl dnes novinářům člen uměleckého a výkonného vedení Co.labs Juraj Augustín.


Centrum sídlí v prostorách funkcionalistického Sokolského stadionu v Kounicově ulici, kde dříve působil například Buranteatr nebo hudební klub Melodka. Platforma Co.labs vznikla v říjnu 2021 v reakci na uzavřenost systému repertoárových divadel v Brně. Podporuje uměleckou tvorbu různých forem a žánrů se zvláštním důrazem na současný tanec a pohybové divadlo.

Největší část nákladů na rekonstrukci, více než 64 milionů korun, poskytne Evropská unie prostřednictvím Národního plánu obnovy. "Je patrné, že Co.labs má dobré kořeny. Není to projekt, který by vznikl kvůli příležitosti získat peníze. Přirozeně navazuje na to, co už tady existuje. Přesně takto mají být peníze z Národního plánu obnovy využívány," řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS). Další peníze přidali město Brno, Jihomoravský kraj a Sokol Brno I.

Rekonstrukce se dotkne hlavního víceúčelového sálu, foyer, kavárny s barem i dalších sálů, ateliérů a místností s různým účelem. Kdysi tvořily ucelený komplex, postupně je užívali a upravovali různí nájemci.

"Leitmotivem celé rekonstrukce je propojení všech prostor do společného tvůrčího a setkávacího prostoru obnovením schodiště ze 30. let," uvedl hlavní projektant David Prudík. Nový výtah poslouží jako bezbariérový přístup. Dalším přínosem projektu bude lepší technické vybavení.

"Projekt renovace a rozšíření kulturního centra Co.labs přispívá k řešení jedné z palčivých brněnských otázek, a to je nedostatek prostor pro nezřizovanou kulturní scénu, která je v přitom v Brně velmi bohatá, pestrá a živá," uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).
0 komentářů
přidat komentář

Související články