Krnovská radnice vystaví návrhy architektů na úpravu náměstí

Vložil
ČTK
05.12.2018 16:15
Krnov

ATELIER 111 architekti s.r.o.


Krnov - Krnovská radnice vystaví návrhy architektů na úpravu Hlavního náměstí. Vystaveno bude všech deset návrhů odevzdaných do soutěže vyhlášené městem, a to na schodišti a chodbách radnice od 13. prosince do 31. ledna. Autoři dvou nejúspěšnějších řešení, Atelier 111 a architekt Lukáš Grass, mají do konce roku své projekty rozpracovat. Město pak vybere jeden, který bude dokončen a mohl by být v budoucnu zrealizován. ČTK to řekla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.


Hlavní náměstí by se v příštích letech podle radnice mělo proměnit v nadčasový a reprezentativní prostor. Aby úprava byla po všech stránkách kvalitní, ale přitom atraktivní a zároveň nenarušila historické jádro města, vyhlásilo město architektonickou soutěž. V porotě zasedli kromě zástupců města a památkářů držitelé architektonických ocenění Jan Šépka a Pavla Melková nebo člen pracovní skupiny České komory architektů Vojtěch Mencl. "Porota nevybrala vítěze soutěže. Udělila ale dvě druhá místa," uvedla mluvčí.

Po rozpracování návrhů Atelieru 111 a architekta Grasse rozhodne rada města o definitivním vítězi, který - podle podmínek soutěže - získá následnou zakázku na dopracování návrhu do podoby architektonické studie. "Bude to ten, kdo nás přesvědčí, že bude umět udělat dobré řešení na dobu, řekněme, 30 let, které bude citlivé, s dostatečnou zelení a přiměřeně nákladné," řekl městský architekt Lubomír Dehner.

Oba soutěžní návrhy podle něj počítají se dvěma variantami řešení - dostavbou a ponecháním současné proluky, kde je zeleň.

Zatím poslední architektonická soutěž v Krnově byla zhruba před 50 lety, v roce 1967. Týkala se řešení centra města, v němž byla za války zničena řada objektů. Další budovy tehdy vlivem stáří a nedostatečné údržby zchátraly natolik, že musely být zbořeny. Do soutěže, v níž první cena byla dotována částkou 30.000 korun, se tehdy přihlásilo 82 účastníků. Soutěžních návrhů byla nakonec odevzdána polovina.
0 komentářů
přidat komentář