Kraj začal v Pelhřimově stavět muzejní depozitář za 157 milionů korun

Vložil
ČTK
19.04.2024 23:45
Pelhřimov

vizualizace: ARTPROJEKT JIHLAVA, spol. s.r.o.

Pelhřimov – Kraj Vysočina začal na místě bývalých školních dílen v Pelhřimově stavět společný muzejní depozitář, který bude pod správou Muzea Vysočiny Pelhřimov (MVP). Stavba vyjde přibližně na 157 milionů korun. Podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS a STO) potrvá přibližně dva roky. Pro uložení historických a archeologických artefaktů budou depozitář využívat i krajská muzea v Třebíči a Havlíčkově Brodě.


Dvoupodlažní budova v ulici K Silu má do budoucna zajistit dostatečnou kapacitu rozrůstajícím se sbírkám. Krajská muzea v nich mají více než milion souborů a předmětů a ne všechny jsou uloženy v optimálních podmínkách.

Stavební práce provede společnost PKS. Další náklady budou spojené s vybavováním depozitáře, jehož součástí budou i studovny a odborné specializované pracovny pro Muzeum Vysočiny Pelhřimov. „Depozitář není totéž co sklad. Jedná se o specifické prostory s kontrolovanou teplotou, vlhkostí, prašností, osvětlením, způsobem uložení předmětů i zamezením vlivu biologických škůdců. Pro vstup do těchto prostor existují pravidla,“ uvedl náměstek hejtmana pro kulturu Roman Fabeš (Starostové pro Vysočinu). Dodavatele vybavení za několik desítek milionů korun bude kraj teprve hledat.

Bývalé dílny dostalo se záměrem upravit je na depozitář do své správy MVP už v roce 2010.

Kraj vybudoval v roce 2009 depozitář v třebíčské Kosmákově ulici. Posloužila k tomu nevyužívaná školní budova. O čtyři roky později zřídil další depozitář v bývalých vojenských skladech u Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín.
0 komentářů
přidat komentář