Kostely na Šumpersku dostaly původní šindelové střechy

Vložil
ČTK
07.02.2009 18:45
Šumperk

Šumperk - Šindelovou krytinu a další tradiční materiály a postupy používají památkáři při opravách církevních staveb na Šumpersku. Návrat k dávným technologiím je patrný na opravě kostelů v Žárové u Velkých Losin, Rejcharticích a Raškově, řekla ČTK Jitka Štáblová z šumperské pobočky Národního památkového ústavu.
    Památkáři při restaurování dbají i na zachování původních oken a dveří s použitím vitráží či barevných skel. "Vitrážová okna byla loni obnovena v  kostele svatého Jiljí v Úsově a svatého Jana Křtitele v Nových Losinách," uvedla Štáblová.
    Opravovat se loni začal také raně gotický kostel Všech svatých ve Vyšehorkách, který se dostal mezi 25 nejohroženějších památek v Olomouckém kraji, na jejichž záchranu vyčlenilo ministerstvo kultury pět milionů korun.
    K opraveným či opravovaným památkám loni na Šumpersku patřily také kostely v Moravičanech, Novém Malíně, Horních Studénkách a Štítech. a připravuje se oprava secesně upraveného empírového kostela v Herolticích, jenž byl nedávno prohlášen za kulturní památku.
    Kromě ministerstva kultury financoval loni opravy památek i Olomoucký kraj, který na ně vynaložil 17 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář