Kněžínek skončil jako šéf odboru, památky ale má dál ve své gesci

Vložil
ČTK
08.08.2012 16:30
Praha

Praha - Zda se změní systém památkové péče prosazovaný pražským památkovým odborem, bude zřejmé asi až po nějaké době poté, co se této funkce ujme nástupce často kritizovaného Jana Kněžínka. Podle zástupců Klubu za starou Prahu, kteří šéfovi městských památkářů "šlapali na paty", se bude klientelistický systém na pražském magistrátu jen těžko rozbíjet.
     "Pokud bude pan Kněžínek na magistrátu byť i v jiné funkci, obávám se, že mnoho změn čekat nelze," řekla ČTK předsedkyně klubu Kateřina Bečková. Dodává, že nejen dřívější primátor Pavel Bém, ale i jeho nástupce Bohuslav Svoboda (ODS) Kněžínka obhajují. "Myslím, že nerozumějí památkám, argumentují tím, že nelze bránit pokroku a není možné z města vybudovat skanzen, což jsou zcela scestné argumenty," uvedla historička umění.
     Rozhodování magistrátních památkářů bylo za Kněžínka mnohdy v rozporu s názorem Národního památkového ústavu (NPÚ), podle Klubu za starou Prahu i s principy památkové péče. Odchod Kněžínka do nové kanceláře UNESCO označuje klub za výsměch.
     Za Kněžínkova působení památkový odbor posvětil například demolici domu na Václavském náměstí, kde měl vyrůst nový dům, což vyvolalo obrovskou nevoli veřejnosti. Rozporuplná byla též Prahou schválená a památkáři výrazně kritizovaná rekonstrukce Karlova mostu. V  poslední době dali úředníci z městského památkového odboru povolení novostavbě v  Revoluční ulici; tam se ale stejně jako na Václavském náměstí starší dům nedemoluje, protože v obou případech do procesu vstoupily nové skutečnosti.
     Kněžínek také dal zelenou radikální přestavbě domu na Hradčanském náměstí, ve kterém by mělo vzniknout nové sídlo Knihovny Václava Havla. Projekt sice má povolení památkářů, chybí mu ale stavební povolení, přesto podle vyjádření posledního nájemníka v době začaly stavební práce.
     Zásahy, které se provádějí v pražské památkové rezervaci, posuzuje NPÚ, jeho odborný hlas je ale jen poradní, závazné stanovisko, jímž se musí investor řídit, vydává památkový odbor města. Právě za ně, která v některých případech vedla k  bezprecedentním zásahům do památkové rezervace, sklízel Kněžínek kritiku od památkářů i dalších odborníků.
     Sám kritiku vždy odmítal s tím, že jeho odbor ročně vydá "tisíce stanovisek" a lidé znají jen několik kauz, které se dostaly do médií. "Nejtěžší je najít kompromis mezi památkovou péčí a potřebami lidí ve městě. A to se nám, myslím, podařilo," řekl ČTK Kněžínek v červenci. "Stojím si za vším, co jsem udělal," dodal.
     Do 10. srpna se mohou přihlásit do konkurzu ti, kdo by chtěli nastoupit na Kněžínkovo místo. Podle tajemníka Klubu za starou Prahu Richarda Biegela by to měl být respektovaný odborník s morálním kreditem. "Musí vrátit rozhodování o památkové péči odbornost a nezávislost," uvedl Biegel.
0 komentářů
přidat komentář

Související články