Klášterec dokončil stavbu moderního kulturního centra za téměř 190 milionů

Vložil
ČTK
07.01.2022 19:40
Klášterec nad Ohří

Dalibor Borák


Klášterec nad Ohří – Nové kulturní centrum v Klášterci nad Ohří na Chomutovsku je hotové. Město za svou největší investici za poslední roky zaplatilo téměř 190 milionů korun, z toho 43 milionů bude z dotace. Kromě velkého sálu nabízí kulturní dům také městskou knihovnu, zázemí pro ochotníky či kavárnu. Veřejnosti se poprvé představí tuto sobotu, informovala ČTK mluvčí radnice Adéla Václavíková.


Město k investici přistoupilo i kvůli nehospodárnosti původního kulturního domu a společenského domu Panorama, kde dosud sídlila městská knihovna. Původní objekt byl postaven již na přelomu 50. až 60. let.

Stavební práce na novém kulturním centru začaly v dubnu roku 2020. "Původní stavba byla v podstatě obestavěna, vznikly nové prostory pro knihovnu, rozšíření velkého sálu, zvýšení patra, nové je i okolí, příjezdová komunikace, parkovací místa. Do nového kulturního centra byly umístěny původní plastiky, což místní obyvatelé jistě ocení," uvedla mluvčí.

Stavba vyšla na 188 milionů korun. Náklady se během prací prodražily o sedm milionů korun, protože byla nutná výstavba pilotů kvůli nestabilnímu podloží, dalším důvodem byla stavba nového výměníku. Radnice má již schválenou evropskou dotaci 43 milionů korun z Operačního programu životního prostředí ministerstva životního prostředí, zbytek nákladů město hradí z ušetřených prostředků města.

Kulturní centrum po rekonstrukci nabízí velký sál s balkonem, malý divadelní sál, kavárnu, městskou knihovnu pro děti i dospělé, zázemí pro ochotníky, klubovny pro místní organizace seniorů, zkušebnu i tiskové centrum. Do budoucna se počítá také s nahrávacím studiem a knihkupectvím.

Objekt byl navržen jako pasivní dům. Na střeše jsou fotovoltaické panely a dešťová voda je sváděná z parkoviště a střechy do vsakovací nádrže, aby se dala využívat k zálivce. Budova rovněž dokáže díky počítači reagovat na teplo vyzařující z návštěvníků, uvedla mluvčí. Podle ní jde v současnosti o jedno z nejmodernějších kulturních center v ČR.

Kulturní dům provozuje městská příspěvková organizace Zámek Klášterec nad Ohří, která se stará také o veškerá kulturní zařízení ve městě. Slavnostní otevření je naplánováno na tuto sobotu, organizátoři si pro návštěvníky přichystali komentované prohlídky. Zúčastní se ho také architekt stavby i litoměřický biskup Jan Baxant, který centru požehná.
0 komentářů
přidat komentář

Související články