Kdysi ohrožený Nový zámek v Jevišovicích čekají další opravy

Vložil
ČTK
13.02.2020 08:05

Jevišovice - Ještě před čtyřmi lety byl Nový zámek v Jevišovicích na Znojemsku na seznamu ohrožených památek. Od té doby prodělala hlavní zámecká budova opravu, další rozsáhlé rekonstrukce jsou naplánované na příští rok. ČTK to řekla Monika Brindzáková z tiskového oddělení jihomoravského krajského úřadu.


"V letech 2016 až 2017 byla provedena 1. etapa opravy hlavní zámecké budovy, a to formou opravy a výměny oken a opravy části fasády, která byla ve velmi špatném technickém stavu. Tato oprava si vyžádala finanční náklady přibližně 8,7 milionu korun," uvedla mluvčí.

V zámecké budově od roku 1953 sídlí Domov pro seniory. Jeho areál se skládá ze tří budov a rozlehlého zámeckého parku s rozlohou 23 hektarů. V roce 2018 se podařilo za 320.000 korun opravit i hlavní vstupní zámeckou bránu do areálu. Letos se uskuteční oprava osmi historických soch v zámeckém parku za 650.000 korun, na kterou přispěje ministerstvo kultury a Jihomoravský kraj. Domov pro seniory průběžně na vlastní náklady revitalizuje památkově chráněný zámecký park, kde jsou unikátní dřeviny.

"Druhá etapa opravy fasády na boční a zadní části budovy je vzhledem k limitujícím finančním prostředkům naplánována na rok 2021. Náklady na druhou etapu jsou předběžně vyčísleny na 16,5 milionu korun," dodala Brindzáková.

Další úpravy by měly pokračovat v letech 2022 a 2023, za 40 milionů korun by se měla uskutečnit rekonstrukce a půdní vestavba budovy B, která umožní přesunout část klientů domova z trojlůžkových na dvojlůžkové a jednolůžkové pokoje.

Novogotický zámeček stojí na místě barokního dřevěného loveckého zámečku, který nechal u městečka Jevišovice postavit Karel Josef hrabě de Souches. Na přelomu 18. a 19. století se stal zámek hlavním sídlem hrabat Ugartů, na konci 19. století byl přestavěn do současné podoby.

Posledními soukromými majiteli byli Larischové - Mönnichové, od roku 1953 slouží jako Domov pro seniory. V současnosti jej obývá 105 klientů domova, o které se stará 74 zaměstnanců v nepřetržitém provozu.
0 komentářů
přidat komentář