Jihomoravský kraj chce zmapovat možnosti obnovy opuštěných areálů

Zdroj
Jiří Macík
Vložil
ČTK
29.11.2005 16:20
Praha

    BRNO - Jihomoravský kraj chce zmapovat možnosti obnovy nevyužívaných areálů v regionu, takzvaných brownfields. Spolu s vládní agenturou CzechInvest zadal proto vyhledávací studii. Chce totiž od roku 2007 získávat na regenerace nemovitostí peníze z EU a potřebuje zjistit počet a finanční náročnost budoucích projektů. Výsledky lze očekávat na jaře 2006, řekl dnes novinářům v Brně ČTK náměstek hejtmana Milan Venclík.
    O investice v Brně a na jižní Moravě je podle něj obrovský zájem. "Máme spíše opačný problém, že jim (investorům) nemáme co nabídnout," upozornil Venclík. Jednou z možností jsou Jaselská kasárna, která patří k posledním velkým rozvojovým územím v Brně Králově Poli. Stranou nezůstanou ani kasárna ve Slatině, ale i areály firem Mosilana, Zetor či Zbrojovka. Náměstek připomněl už hotové lokality jako jsou Vaňkovka, Městská jatka či budovu Radlas.
    Eva Krczmáová z CzechInvestu uvedla, že v rámci programu Reality přišla jen na regeneraci a obnovu brownfields asi třetina žádostí. V letech 2004 až 2006 dal Brusel na tyto účely odhadem 80 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč). "Nyní by tato částka mohla být i o řád vyšší," míní Krczmářová. CzechInvest zpracovává také národní strategii, jejímž výsledkem má být přehled lokalit pro možnou obnovu, přehled vlastnických vztahů a odhady možných nákladů.
    "Hlavní podpora z Evropské unie se předpokládá do inovací, vědy a výzkumu," prohlásil Venclík. Kraj podle něj již staví za 100 milionů Kč jeden z pavilonů v univerzitním kampusu a chystá dalších 3000 metrů čtverečních podnikatelského inkubátoru.
    Ze zveřejněných statistik vyplývá, že na jižní Moravu přišlo loni zhruba 2,5 miliardy korun zahraničních investic. Zájem o region projevilo původně 78 zahraničních společností, z nichž se rozhodlo zůstat 17. Nejvíce dominovaly automobilový průmysl, dále elektronika, ale i know-how spojené se zapojením do mezinárodních konsorcií. Nejvíce zahraničních společností do kraje přišlo z Německa, USA, Británie a Japonska.
0 komentářů
přidat komentář

Související články