Jihočeští památkáři restaurují budovy, pokračují stavební práce

Vložil
ČTK
24.03.2020 20:10
České Budějovice

České Budějovice - Jihočeští památkáři dělají nyní přípravné, restaurátorské a stavební práce. Pokračuje obnova budovy Mincovny na druhém nádvoří zámku Český Krumlov, na Hluboké obnovují podzemní systémy a připravují podklady pro opravu historické vltavské vodárny, jež by měla začít ještě letos. Interiéry hradu Rožmberk i zámku v Jindřichově Hradci zkrášlí původní výmalba. ČTK to dnes v tiskové zprávě oznámila mluvčí jihočeských památkářů Markéta Slabová. České památky jsou nyní kvůli koronaviru zavřené.


"Obnova památek pokračuje bez omezení. Museli jsme však zrušit veškeré kulturní akce spadající do první poloviny dubna. To, že se nespustí hlavní sezona, je potíž. Snažíme se tohoto času využít, ale prioritou pro nás zůstává otevření památek hned, jak to vnější podmínky dovolí," uvedl ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec.

Zámek Český Krumlov se připravuje na sezonu. Zatímco dřív museli kvůli vysoké návštěvnosti organizovat práce tak, aby neomezovaly turisty, teď se pracuje celý den a dělají se i věci, na něž by jinak nezbyl čas. Zaměstnanci se starají o podlahy, dřevěné konstrukce věže, zahradníci vysazují květiny, odstraňují zimní bednění ze soch, kašen a fontán. V Mincovně na II. nádvoří se rozebírají podlahy, restaurovat se budou původní omítky. Nad centrálními pokladnami bývalého správního sídla Schwarzenbergů i zámecké gardy pak do konce příštího roku vzniknou nové výstavní prostory, uvedl kastelán Pavel Slavko. Krumlovský zámek patří k nejznámějším v ČR, loni od ledna do října přilákal 367.102 lidí.

Zámek Hluboká udržuje park a zahrady, s čímž pomáhají i průvodci. Uklízejí se i prostory, na které v sezoně nezbývá tolik času. "Pokračujeme v průzkumu a obnově podzemních systémů, které jsou klíčové pro dobrou kondici zámecké budovy a jejího okolí. A po mnoha letech nahráváme nová audia pro zahraniční návštěvníky," uvedl hlubocký kastelán Martin Slaba. Podle plánu se dál restauruje mobiliář, který návštěvníci uvidí v nově zpřístupněném Valdštejnském apartmá ve druhém patře.

Na hradě Landštejn konzervují restaurátoři omítky v románské kapli i torza sgrafit. Zámek Dačice připravuje část bytu posledního majitele z rodu Dalbergů, do nového pokoje v podkroví se dostanou návštěvníci Červené Lhoty, která chce také obnovit provoz půjčovny lodiček. Klášter Zlatá Koruna rozšíří prohlídkovou trasu o historické toalety, v Třeboni pokračuje obnova zámeckého parku. Pro vimperský zámek se staví repliky renesančních kachlových kamen a restaurují tapiserie, na Rožmberku dokončují expozici ve věži Jakobínka. Jihočeští památkáři také šijí roušky, uvedla Slabová.

Jihočeské památky navštívilo loni od ledna do října 1,09 milionu lidí. Tržby ze vstupného byly 143 milionů Kč.
0 komentářů
přidat komentář