Jeden z obžalovaných v kauze Central Group se přiznal

Vložil
ČTK
07.02.2012 19:20
Praha

Praha - Dalšími výslechy dnes pokračovalo hlavní líčení v případu bývalého výkonného ředitele Central Group Aleše Novotného a dalších tří lidí viněných z daňových úniků. V letech 2004 až 2010 muži podle žalobců úmyslně vkládali do účetnictví firmy falešné faktury a připravili stát skoro o 177 milionů korun. Jeden z obžalovaných, jednatel společností H.Q. Print a Duosprint Luděk Jůza, se k vystavování fiktivních faktur přiznal.

    Kromě Jůzy a Novotného čelí obžalobě také obchodní manažer společnosti MPI - Marketing & Consulting Andrii Gindriuk a Jaroslav Kukla. Tehdejší výkonný ředitel Central Group podle státní zástupkyně Jarmily Pavlové nepravdivé faktury obstarával. Ostatní stíhaní daňové doklady vystavovali nebo jejich vystavení zprostředkovávali. Šlo o stovky faktur za práce pro Central Group, které však firmy nikdy nevykonaly. Muži tak údajně krátili daň z přidané hodnoty a snižovali daňový základ pro výpočet daně z příjmu.
    Největší škodu způsobil podle Pavlové Novotný spolu s Jůzou a Kuklou. Kukla údajně zprostředkoval kontakt mezi výkonným ředitelem Central Group a jednatelem firem H.Q. Print a Duosprint. Společnosti pak prý předstíraly, že pro Central Group vytvářejí katalogy, propagační materiály a poskytují další marketingové služby.
    "Celkově souhlasím s obžalobou," prohlásil dnes Jůza. Podle něj mu Kukla před několika lety nabídl, že může za provizi vystavovat faktury nejprve na tiskoviny, později i na marketingové kampaně pro Central Group. Daňové doklady prý Kuklovi předával a peníze za tyto fiktivní služby následně dostal na konta společností H.Q. Print a Duosprint. Částky z účtů vždy vybral, ponechal si pět, respektive šest procent a zbytek předal opět Kulovi.
    Co se s penězi dělo dál, prý neví. Předpokládá, že si Kukla také vzal určitá procenta a odevzdal zbylé finance Novotnému. S výkonným ředitelem Central Group se Jůza podle svých slov setkal jednou na večírku, poté až ve chvíli, kdy začal mít problémy s finančním úřadem. Poslední měsíce však prý posílal faktury přímo jemu.
    Novotný již v pondělí obžalobu v celé rozsahu popřel. Uvedl, že faktury, které byly podle žalobců falešné a sloužily pouze ke snižování daňového základu, podepisoval jen formálně. Kontrolovat je měli lidé z příslušných oddělení. Dnešní Jůzovo vyjádření označil za nevěrohodné. To, že by Kukla předával peníze právě jemu, je prý pouze mužova domněnka. Jeho advokát pak poukázal na to, že Jůza na policii svoji výpověď několikrát měnil. "Odmítám jakékoli spojení mé osoby s trestnou činností," reagoval na Jůzovu výpověď i Kukla.
    Gindriuk, jenž podle obžaloby nechal kvůli daňovým podvodům založit firmy Aive, BH a Bret, které opět vystavovaly pro Central Group faktury na dodavatelské služby, dnes svoji vinu popřel. Nikdy prý neměl s Novotným žádnou dohodu, ani ho nezná. To samé vypověděl v pondělí i někdejší výkonný ředitel Central Group.
    Všichni čtyři muži se podle obžaloby pokoušeli o další daňové úniky ve výši zhruba 20 milionů. Protože je však policie v říjnu 2010 zadržela, nestihli již některé faktury do daňového přiznání zahrnout. Obžalováni jsou z trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. V případě usvědčení jim hrozí až deset let vězení. Bývalý výkonný ředitel Central Group je ve vazbě.
0 komentářů
přidat komentář

Související články