Jáchymov připravuje obnovu historického náměstí, o peníze žádá EU

Zdroj
Vladimír Meluzín
Vložil
ČTK
04.03.2009 13:50
Praha

Jáchymov (Karlovarsko) - Jáchymov připravuje obnovu části historického náměstí Republiky, která po zásadních opravách volá už řadu let. S revitalizací cenného území ale začne patrně jen tehdy, když získá dotaci z Evropské unie. Jen první etapa projektu by měla stát přibližně 43,1 milionu korun a náklady na celou akci jsou odhadovány kolem 68 milionů korun. ČTK to řekl starosta Bronislav Grulich.

    Město pokoušelo štěstí hned v první výzvě na podávání žádostí o finanční podporu z Regionálního operačního programu Severozápad, ale neuspělo. Žádost proto přepracovalo a zastupitelstvo v únoru schválilo její podání. Výsledek se radnice dozví patrně za několik týdnů. V případě úspěchu může být městu přiznána dotace až do 92,5 procenta z celkových nákladů. "Náš podíl na první etapě by tak byl asi tři miliony," uvedl starosta.
    Plánovaná revitalizace by měla částečně změnit současnou podobu centrální plochy náměstí. Projekt počítá s vytvořením pěší zóny a parkovými úpravami. Na náměstí se mají objevit lavičky, koše a další architektonické prvky. Pří úpravě lokality se bude postupovat ve směru od radnice a kostela k dolnímu konci náměstí. "Počítáme se třemi etapami, z nichž každá by trvala asi rok," konstatoval Grulich.
    Problémem zůstává ale špatný stav mnoha historických domů kolem náměstí. V podstatě všechny jsou v soukromých rukách a město nemůže majitele přimět k jejich opravě. Grulich poznamenal, že by je snad mohla motivovat chystaná proměna náměstí. "O stavu domů se v minulosti už několikrát jednalo. Letos usilujeme o setkání památkářů, architektů a vlastníků domů, které by mělo hledat možnosti, jak situaci změnit," dodal.
0 komentářů
přidat komentář

Související články