Investor stavby v Revoluční nesmí zbourat starý dům

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
28.06.2012 16:35
Praha

Praha - Ministerstvo kultury (MK) rozhodlo, že investor projektu Novomlýnská brána nesmí zbourat dům, na jehož místě by nový objekt měl vyrůst. Jde o konec Revoluční ulice v Praze 1, na který navazuje Štefánikův most. Majitel domu, který chce nový objekt stavět, se proti rozhodnutí ministerských památkářů odvolal. Věc nyní řeší rozkladová komise MK a ke stanovisku zatím nedospěla, řekla dnes ČTK mluvčí MK Markéta Ševčíková.
     Projekt Novomlýnská brána by měl zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. Odborníkům z Národního památkového ústavu se projekt nelíbil, městští památkáři mu ale povolení dali. V  dubnu MK jejich rozhodnutí změnilo a rozhodlo, že zbourání domu je nepřípustné. Majitel domu a investor, společnost Brobosu Properties podala k tomuto rozhodnutí rozklad.
     Objemnou stavbu, která počítá s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, navrhuje ateliér DaM. "Zpracováváme projekt pro územní rozhodnutí, které předchází žádosti o stavební povolení," řekl ČTK Petr Burian z ateliéru, který pokračuje v přípravě projektu. Zároveň investor řeší s magistrátem vlastnictví části chodníku, na němž by nový objekt také měl stát. Dosud patřil městu.
     Majitel pozemku a domu počítá s investicí 250 milionů korun. Dům by měl mít více funkcí, zatím se počítá především s obchody, kancelářemi a parkovacími místy, investor nevylučuje to, že by v něm mohlo být i více bytů.
     Investor vyzval pět architektonických ateliérů, aby navrhli vyřešit situaci na předpolí Štefánikova mostu, o což se v minulosti pokoušeli již mnozí. Konalo se několik soutěží, v roce 2004 například prezentoval v Praze svůj návrh muzea Salvadora Dalího architekt Daniel Libeskind, který na okolní zástavbu příliš ohled nebral.
     Někteří odborníci kritizují i současný způsob výběru projektu - nejedná se o architektonickou soutěž vypsanou podle pravidel. "Jako soukromý investor nemusíme podle zákona vypisovat žádnou soutěž," uvedl k  tomu již dříve zástupce společnosti Radovan Karas. Většina developerů tak dnes jedná. To, že se neuskutečnila soutěž, kritizuje i Česká komora architektů.
     DaM navrhuje objekt, který není tradičním městským domem - nemá klasickou fasádu s okny. Relativně velmi objemná hmota má abstraktní tvar, plášť budovy má pokrývat perforovaný plech měděné barvy. Objekt by měl mít pasáž, která zpřístupní malebné zákoutí navazující Lannovy ulice.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
uvidíme
Pražačka
10.07.12 12:29
zobrazit všechny komentáře

Související články