Investor představil plány na přestavbu letiště v Pardubicích

Vložil
ČTK
15.05.2007 19:35
Pardubice

Pardubice - Britská investiční společnost John Laing dnes potvrdila zájem investovat do pardubického letiště miliardy korun. Na dnešním setkání s vedením radnice představila plán, podle kterého by letiště v roce 2025 mělo odbavovat 3,5 milionu cestujících ročně. O letiště se ještě zajímají tři další zájemci. Například společnost Odien z USA nastíní městu svoje plány příští týden, řekl ČTK náměstek primátora Alexander Krejčíř.
    "Společnosti John Laing a Odien jsou ve vyjednávání nejdál. Ostatní dva zájemci z Irska a Koreje zatím nereflektují na naše výzvy. Nejspíš se bude tedy rozhodovat mezi prvními dvěma. Podotýkám ale, že šanci mají všichni," řekl ČTK Krejčíř.
    Společnost Odien na konci roku 2004 ovládla automobilku Daewoo-Avia, aby ji dostala z dlouhodobé ztráty. Britská investiční společnost John Laing má v  Česku zastoupení a od února letošního roku spolupracuje s Metrostavem, který by měl terminál v Pardubicích postavit.
    "Naší vizí je silné regionální letiště, které díky svému bezvadnému napojení na Prahu nabídne alternativu pro letecké společnosti a přiláká další komerční příležitosti," řekl ředitel John Laing pro střední a východní Evropu Jan Martasek s tím, že s modernizací letiště by chtěli začít již v tomto roce. Celý projekt ale musí ještě schválit britské vedení.
    Britové usilují o většinový podíl ve společnosti EBA, která letiště v Pardubicích spravuje. Radnice s poměrem rozdělení akcií "nemá problém", řekl ČTK Krejčíř. O strategickém partnerovi, který nakonec zmodernizuje terminál, rozhodnou Pardubice nejspíš na červnovém zastupitelstvu.
    Letiště v Pardubicích přepravilo loni rekordní počet cestujících. Ze 75.000 lidí byla převaha cestujících z Ruska. V příštím roce odhaduje šéf civilního letiště Vít Vavřina, že odbaví 90.000 lidí.
    Město nyní musí stihnout vybavit letiště do konce března příštího roku tak, aby odpovídalo podmínkám schengenské dohody o volném pohybů lidí, jinak ztratí možnost přepravovat cestující mimo země Evropské unie. V případě, že se včas nedohodne s  investory, je připravené zaplatit částečnou rekonstrukci za 30 milionů korun ze svého.
    Do pěti let by mělo letiště odbavovat přibližně 300.000 cestujících ročně. V dlouhodobějším horizontu se původně počítalo s přepravou milionů osob ročně a celá modernizace měla stát téměř miliardu korun. Vzhledem k  tomu, že jednání se strategickými partnery bývalé vedení radnice nikam nevedla, letos se město rozhodlo, že začne s modernizací samo.
    V budoucnu by letiště mělo sloužit nejen k přepravě lidí, ale i nákladů, mohla by zde být například výroba leteckých komponentů nebo lakovna. Mnohonásobný nárůst cestujících a dalších investice v areálu letiště, ale mohou výrazně zatížit dopravu na místních komunikacích. Šéf společnost EBA Jan Andrlík už před časem ČTK uvedl, že pokud se nevybuduje dostatečná dopravní infrastruktura, nemůže se letiště rozvinout do plné kapacity.
    V letech 2010 až 2011 spojka kolem letiště bude nejspíš ve fázi příprav, řekl ČTK před časem řekl ředitel Správy Pardubice Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr. "Samozřejmě, že zájemcům netajíme, že další investice jako například lakovna nebo výroba leteckých komponentů se bez dopravní přeložky u letiště neobejdou," řekl ČTK Krejčíř.
0 komentářů
přidat komentář

Související články