Industriální stopy v krajině a městech - pozvánka na symposium

Zdroj
VCPD FA ČVUT
Vložil
Tisková zpráva
05.05.2017 11:00
Vyhlídkové symposium upozorní dne 1. června 2017 na pohnuté osudy často přehlížených, zapomenutých a drobných staveb.

O významných, památkově chráněných či ikonických dílech se většinou obecně ví a mluví. Existuje ale ještě další vrstva průmyslového dědictví, vnímaná víc na místní úrovni. Sem patří drobné drážní stavby, obecní vodárny a vodárenské věže, cihelny, malé místní pivovary, skladištní budovy, dílenské a opravárenské provozy či v krajině již osamělé sladovny, rozpadlé vápenky, zbytky konstrukcí u zaniklých lomů, místní kapličky pro transformátory, torza zdí a trčící komíny po továrnách. Jedná se o specifickou kulturní vrstvu sídel a krajiny, která dosud zůstává stranou zájmu a je ohrožen, ačkoli je třeba ji vnímat jako součást kulturního dědictví a duševního i materiálního bohatství společnosti.

Drobným průmyslovým objektům bude věnováno letošní vyhlídkové symposium Zapomenuté industriální stopy krajiny a města pořádané dne 1. června 2017 platformou Industriální stopy s Výzkumným centrem průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT a Kolegiem pro technické památky ČKAIT a ČSSI, ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS a Národním památkovým ústavem. Určeno pro pozorné cestovatele a příznivce industriální stop.

Vyhlídkové sympozium cestou z pražského Smíchova (s úvodem v opuštěné transformační stanici), přes Velkou Chuchli do Řevnic (s druhým prezentačním blokem v bývalém dřevěném drážním skladu), přes Srbsko, Liteň a Jince do hostomické cihelny a na Fabiána. Určeno pro pozorné cestovatele a příznivce industriální stop.

V průběhu cestovního symposia se svými krátkými příspěvky vystoupí autoři doplňované unikátní databáze průmyslového dědictví České republiky a odborníci na danou tematiku – Pavel Jákl a Milan Starec (pivovárky a pivovarské sklepy), Martin Vonka (tovární komíny), Michal Zlámaný (drobné drážní stavby), Radim Urbánek (vodní mlýny), Robert Kořínek (vodárny a vodojemy). Obecněji laděné příspěvky Benjamina Fragnera, Svatopluka Zídka, Evy Dvořákové, Lukáše Berana, Jakuba Potůčka a Jana Zikmunda doplní praktické příklady záchrany přehlížených staveb – především Patrik Hoffman (trafostanice na Zatlance), Jan Holub (vodárna v Nebušicích), Šárka Sodomková (Dřevák v Řevnicích) nebo sdružení Nezevli (Petzoldův lom v Srbsku). Zkušenosti se záchranou drobných objektů představí také Jan Červinka z Institutu pro památky a kulturu a řada dalších.

Pro akci je rovněž přichystáno několik dalších překvapení. Účastníci získají informační materiály k tématu a z příspěvků vznikne následně publikace.

Pořadatelé:
Platforma Industriální stopy s Výzkumným centrem průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT a Kolegiem pro technické památky ČKAIT a ČSSI, ve spolupráci s Českým národním komitétem ICOMOS a Národním památkovým ústavem.

Mediálním partnerem akce je portál a časopis PROPAMÁTKY

Součást tematické linie Industriální situace projektu NAKI II: Industriální architektura. Památka průmyslového dědictví jako technicko-architektonické dílo a jako identita místa.

Zájemci se mohou přihlásit zde.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články