Huť Jakub by se měla dočkat opravy další část střech

Vložil
ČTK
13.05.2018 08:15
Praha

Bělá - V huti Jakub v Tasicích na Havlíčkobrodsku, která je národní kulturní památkou, by se letos měla dočkat oprav další část střech. Areál pocházející z roku 1796 v současnosti funguje jako sklářský skanzen, program s ukázkami ruční výroby a zdobení skla se postupně rozšiřuje. Dnešního Jarního skláření se účastnilo okolo 500 lidí, řekl ČTK vlastník památky František Milichovský.


"Spolupracujeme se špičkovým sklářským výtvarníkem Zdeňkem Kuncem," uvedl Milichovský. Kromě tohoto novoborského výtvarníka dnes návštěvníci viděli také Daniela Vágnera u broušení skla a Ivetu Vorlíčkovou, která sklo malovala.

Do huti, v niž výroba skončila v roce 2002, se skláři příležitostně znovu vracejí od října 2016, kdy se konaly oslavy 220. výročí jejího založení. Vloni se uskutečnilo jarní a předvánoční skláření a v září den sklářských řemesel. V letošní letní turistické sezoně bude sklářská pec v provozu i ve vybraných víkendových termínech. "Všechny akce a provozování sklářského skanzenu pomáhají zajistit spolufinancování oprav a památkové obnovy jednotlivých objektů," uvedl Milichovský.

Loňské opravy se týkaly komína vysokého 32 metrů a části střechy brusírny. Pro tento rok plánuje vlastník památky výměnu části střešní krytiny na hutní hale a u budovy brusírny opravy vnějších omítek. Žádost o příspěvek na tyto práce asi za 700.000 korun podal do havarijního programu ministerstva kultury. "Ta střecha je pro nás klíčová," řekl Milichovský. Hliníkový plech dožívá a hrozí, že by kvůli zatékání mohly být poškozeny původní střešní trámy. Vyšší vlhkostí trpí i zdi a vybavení sklárny.

Huť se do povědomí veřejnosti dostala díky televiznímu seriálu Jaroslava Dietla Synové a dcery Jakuba skláře, který se tam natáčel v roce 1985. Výroba v huti skončila v dubnu 2002. Areál pak dva roky chátral, než ho koupil Luboš Pipa, který tam udělal řadu oprav, v nichž pokračují nynější vlastníci.
0 komentářů
přidat komentář

Související články