Hradec Králové změní koncept obnovy Velkého náměstí, omezí dopravu a přidá zeleň

Vložil
ČTK
19.06.2023 16:10
Hradec Králové

Hradec Králové – Město Hradec Králové změní základní koncept mnoho let chystané rekonstrukce historického Velkého náměstí. Pořídí k tomu architektonicko-urbanistickou studii obnovy náměstí, do níž zahrne řadu nových požadavků. ČTK to řekl náměstek primátorky pro investice Lukáš Řádek. Velké náměstí nyní slouží zejména jako parkoviště pro asi 250 automobilů. Uprostřed je vyasfaltované, dlažba po jeho obvodu je ve špatném stavu.


Město se dosud chystalo náměstí opravit podle návrhu hradeckého ARN studia architekta Jiřího Krejčíka. Jeho návrh rekonstrukce hradečtí zastupitelé vybrali už v roce 2009. Nyní se město podle Řádka s tvůrci původní koncepce domluvilo, že na základě svých autorských práv udělají zásadní evoluci původního konceptu.

Tvůrci architektonicko-urbanistické studie by měli na základě požadavku města prověřit možnosti zklidnění či úplné omezení dopravy v ulici V Kopečku, která je nyní jednosměrná a auta jí z Velkého náměstí odjíždějí. Město také žádá zvýšení podílu zeleně na náměstí a změnu pevných povrchů na propustné či zasakovací.

Studie by mohla být hotová v prvním čtvrtletí příštího roku. Následně by město vypsalo řízení na zpracování projektové dokumentace rekonstrukce Velkého náměstí. Pokud by se radnice s architekty původního řešení nedomluvila, tak by zřejmě město muselo se vším začít od začátku, a to včetně nové architektonické soutěže, poznamenal Řádek.

Nyní město žádá o vydání územního rozhodnutí, kterou od roku 2016 posuzuje městský úřad v Hořicích. Tuto žádost město podle Řádka vezme zpět. U nového řízení město počítá se společným územním a stavebním řízením.

Celkovou opravu náměstí za odhadovaných čtvrt miliardy korun magistrát chystá od roku 2007. Kvůli námitkám části obyvatel, kterým vadí hlavně zamýšlená redukce parkovacích míst na náměstí, ale stavba dosud nezačala. Dosavadní různé snahy města situaci odblokovat úspěchem neskončily.

Hradecká radnice získala na stavbu i evropskou dotaci, ale v roce 2012 město kvůli obavám, že nestihne termín daný dotací, peníze vrátilo. V roce 2018 nechalo město zničený povrch náměstí provizorně opravit.

Pro většinu politických subjektů v Hradci Králové je rekonstrukce zničeného náměstí tradičním předvolebním tématem. I pro nynější radniční koalici, která je složená ze čtyř subjektů, je příprava rekonstrukce Velkého náměstí jednou z hlavních priorit.
0 komentářů
přidat komentář

Související články