HN: Praha vypsala problematickou zakázku za 800 milionů korun

Vložil
ČTK
26.07.2010 09:10
Praha

DAM architekti s.r.o.

Praha - Pražská radnice vypsala problematickou zakázku, která se týká přestavby Nové radnice a Clam-Gallasova paláce na Mariánském náměstí. Hodnota zakázky je 800 milionů korun a pochybnosti ji provázejí již od začátku. Magistrát vypsal tendr těsně před volbami s mimořádně krátkou lhůtou. Píšou to dnešní Hospodářské noviny (HN).

    Mimořádně krátkým termínem pro podání nabídek magistrátní úředníci podle listu porušili zákon. "Lhůta činí 30 dní, plně v souladu se zákonem," řekl HN pražský radní Ondřej Pecha (ODS), který má akci na starosti.
    Magistrát zadal tendr 19. července a konec nabídek stanovil na 19. srpna. V zákoně o veřejných zakázkách je ale jako nejkratší možná lhůta uvedeno 37 dní. Výjimky se na tento případ nevztahují. Proč magistrát zadal tak krátký termín, nedokázal Pecha vysvětlit, uvedl deník.
    Šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka listu řekl, že kratší lhůta budí podezření, že už je vybrán uchazeč, který o zakázce věděl dříve a stihl se připravit. Stavební firma Skanska CS, která se do tendru hlásí, kratší lhůtu za problém nepovažuje. Kratší lhůta nevadí ani firmě Hochtief CZ, která o zakázku také usiluje.
    HN poukazují na to, že i po předložení kvalifikační způsobilosti uvádí zákon jako nejkratší lhůtu termín 37 dní. O předložení kvalifikační způsobilosti se navíce nejedná.
    Soutěž na projekt rekonstrukce Mariánského náměstí loni vyhrálo sdružení MAC Architecture a DaM. Na vypracování nabídky měli architekti dva měsíce, tedy dvakrát delší dobu, než mají nyní stavební firmy. Podle architektů měla oprava dvou budov stát 700 milionů korun. Pecha neuvedl, proč si magistrát do zadání přidal stomilionovou rezervu. Neví ani, kde Praha vůbec vezme peníze na rekonstrukci.
    "Bude záležet na zastupitelstvu, jakou částku přidělí této investiční akci na rok 2011. O investici bude rozhodovat až nové zastupitelstvo," konstatoval Pecha. Velké investiční akce Prahy se vždy projednávají ve finančním výboru. Projekt revitalizace Mariánského náměstí ovšem výbor neviděl, napsaly dnešní HN.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Termíny
Pavel Nasadil
26.07.10 12:05
hoňka
Tomáš Vích
26.07.10 08:00
zobrazit všechny komentáře

Související články