Hlaváček: Praha by měla mít vlastní developerskou firmu

Vložil
ČTK
17.12.2018 18:45
Praha

Praha - Praha by podle vzoru jiných evropských měst měla mít vlastní společnost starající se o městskou výstavbu. Novinářům to dnes řekl první náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (za Spojené síly pro Prahu). Firma by měla na starost například stavbu bytů či školských zařízení. Zatím se jedná o nápad, který by náměstek rád prosadil u koaličních partnerů a v tomto volebním období připravil jeho návrh, případně zkušební provoz. Město také připravuje další analýzu volných pozemků ve svém majetku.


"Všechna města, která jsou úspěšná, staví," uvedl náměstek s odkazem na Mnichov, kde podle něj městský developer funguje od dvacátých let minulého století. Pražský magistrát podle něj v současné době stavět příliš neumí. Tomu odpovídá i fakt, že za posledních zhruba 15 let město nepostavilo jediný byt, i když některé projekty jsou připraveny.

Nové vedení města zadalo zpracování analýzy, která má vytipovat pozemky pro tzv. dostupné bydlení. To se liší od rovněž užívaného termínu sociální bydlení tím, že není nutně určeno pro obyvatele v sociální nouzi, ale může sloužit i například příslušníkům potřebných profesí, jako jsou zdravotníci či učitelé.

Praha už v minulém volebním období nechala zpracovat studii, která pozemky pro výstavbu vytipovala. Podle Hlaváčka však bylo zadáním najít pozemky pro sociální bydlení, takže se zaměřila na místa, kde by výstavba nevytvářela ghetta a nevyvolala takový odpor místních obyvatel. Proto se náměstek domnívá, že nové analýza dokáže vytipovat pozemky, které ta předchozí vynechala. Radní Hana Marvanová (za STAN) dodala, že pozemky by město chtělo nabídnout i bytovým družstvům, která by na nich mohly stavět.

Praha se v posledních letech potýká s bytovou krizí, danou malou výstavbou a vysokými cenami bydlení. Nová koalice Pirátů, Spojených sil pro Prahu (TOP 09, STAN, KDU-ČSL) a Prahy Sobě si řešení tohoto problému určila jako prioritu. Slibuje kroky, které urychlí povolování staveb a tím zvýší výstavbu a nabídku bytů v metropoli. Na konkrétních opatřeních se nicméně ještě musí strany koalice dohodnout.
0 komentářů
přidat komentář

Související články