Historické centrum Mělníka čekají změny

Vložil
ČTK
28.01.2008 00:05
Mělník

Mělník - Přelomovým rokem by se mohl stát letošní rok pro podobu Městské památkové zóny Mělník. Po mnoha složitých jednáních a dlouhé přípravě se ke zdárnému konci přiblížily práce na projektech rekonstrukce historického centra. Po několika desetiletích by tak mělo získat důstojnou tvář, řekl ČTK referent památkové péče Jiří Dohnal.
    Jedním z nejpalčivějších problémů historického centra je nekvalitní povrch. Až na výjimku - centrální náměstí a Ostruhovou a Zámeckou ulici - má na mnoha místech záplatovaný asfalt, který je v  kritickém stavu a působí nepřívětivým dojmem. Proto bylo rozhodnuto, že při plánované rekonstrukci kanalizace v centru města budou podle architektonické studie předlážděny ulice.
    Předmětem studie je také návrh nového mobiliáře. "Ten citlivě reaguje na tvář historického centra, ale zároveň nezakrývá dobu svého vzniku z počátku 21. století," uvedl Dohnal. Tímto mobiliářem bude postupně sjednoceno celé centrum města.
    Ke konci března by měly být ukončeny práce na zpřístupnění studny pod náměstím Míru. "Jedná se vskutku o jedinečné dílo, jehož parametry ohromí nejednoho návštěvníka," míní Dohnal. Spolu se zpřístupněnou vyhlídkou z věže kostela sv. Petra a Pavla, otevřeným parkánovým příkopem, pohledem na soutok Labe a Vltavy a expozicemi muzea bude studna představovat jedno z velkých lákadel pro návštěvníky Mělníka.
    Po loňském otevření parkánového příkopu se letos bude zkoumat, dokumentovat a postupně opravovat parkánová zídky oddělující Jungmannovy sady a příkop. "Dle předběžného posudku odborníků z Národního památkového ústavu může průzkum této zdi přinést mnohá překvapení a cenné informace," řekl Dohnal.
    Opravy by se měl dočkat také Masarykův kulturní dům. Funkcionalistická stavba je navržena na prohlášení za kulturní památku. Loni byly mimo jiné vyměněny vchodové dveře a okna. "Dalšímu kulturnímu a společenskému rozvoji však brání nedostatečná nosnost stropů v prvním patře, která znemožňuje pořádání větších společenských akcí a plesů," dodal Dohnal. Letos proto bude zpracována dokumentace na zesílení nosných konstrukcí a odstranění nepůvodních zásahů. Pak by v objektu mělo vzniknout zázemí pro pořádání akcí až pro 250 lidí.
    Okolní sady se dočkají rekultivace, město plánuje vytvořit studii na dosadbu zeleně v ulici 17. listopadu. Komunikace by se tak měla změnit v alej lemovanou nízkými stromy. Jako každý rok i letos budou pokračovat práce na opravě kostela sv. Petra a Pavla a několika dalších památkách a objektech. "Všechny tyto chystané projekty mají jednoznačně za cíl zvelebit centrum a zvýšit atraktivitu města," dodal Dohnal.
2 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Připomínka pamětníka
Tomáš Butta Junior
28.01.08 06:30
zobrazit všechny komentáře

Související články