H. Brod přispěje na opravy kostela a vyhořelé vily, když na ně dá dotaci i kraj

Vložil
ČTK
06.02.2024 07:20
Havlíčkův Brod


Havlíčkův Brod - Havlíčkobrodská radnice přispěje na další opravy kostela svaté Kateřiny a na první etapu oprav vyhořelé Šupichovy vily, pokud na tyto památky získají jejich vlastníci krajskou dotaci. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. V krajském programu Památky 2024 je celkem 19,5 milionu korun. Žádosti o podporu je podle krajského webu možné podávat do poloviny tohoto měsíce.


Dvoupodlažní vilu s novorenesanční fasádou podle památkového katalogu postavil pro svou rodinu významný stavitel Josef Šupich v roce 1881. Památkově chráněnou Šupichovu vilu v Nádražní ulici poškodil požár v roce 2021. O příspěvek na rekonstrukci trámového stropu, krovu a střešní krytiny usiluje společnost Elektro - Servis, která budovu vlastní.

Místostarosta Libor Honzárek (TOP 09) dnes řekl, že stav objektu je neutěšený. "To asi znáte všichni, co chodíte kolem," uvedl. Vlastník podle něj požádal ministerstvo kultury o zrušení památkové ochrany, ale nebylo mu vyhověno. O dotaci v krajském programu by chtěl požádat na první etapu oprav zastřešení vily za 1,3 milionu korun. Město by se na nich mělo podílet desetinou, tedy 132.000 korun. "To je částka, kterou by město mělo předběžně garantovat, že poskytne, budou-li v procesu této žádosti úspěšní," řekl místostarosta.

Proti podpoře města se u této budovy vyslovil opoziční zastupitel Jan Kerber (Piráti a nezávislí). Uvedl, že budova byla před vyhořením používaná ryze ke komerčním účelům. Pro podporu zvedlo ruku 19 zastupitelů, proti byli dva.

Naopak jednohlasně schválilo městské zastupitelstvo příslib podpory na další opravy střechy kostela svaté Kateřiny. Kostel stojí za mostem u Sázavy, chátral od 50. let minulého století. Práce na jeho záchraně probíhají několik let. Římskokatolická farnost použila na jejich financování peníze z různých dotačních programů i z veřejné sbírky spolku Epigram.

Nyní farnost požádala město o desetiprocentní spoluúčast na nákladech letošních oprav za 2,7 milionu korun, na které se bude také ucházet o krajskou dotaci. Na opravy této památky přispívala radnice i v minulých letech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články