Galerie moderního umění v Hradci Králové otevře po rekonstrukci

Zdroj
Zdeněk Rychtera
Vložil
ČTK
20.09.2016 16:50
Hradec Králové

Osvald PolívkaHradec Králové - Galerie moderního umění v Hradci Králové otevře po téměř dva a půl roku trvající rekonstrukci 24. listopadu. Původně se počítalo s tím, že galerie návštěvníky přivítá již na jaře. Otevření zdržely rozsáhlé restaurátorské práce a také komplikace s výběrem dodavatele osvětlení expozic. Náklady na opravu galerie činily asi 120 milionů korun. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hejtmanství Martina Götzová.


Restaurátoři budou v galerii ještě pracovat do poloviny listopadu, rekonstrukce vlastního objektu galerie je hotová od ledna. "V péči restaurátorů jsou sochy Ladislava Šalouna na hlavním průčelí, vstupní portál, schodiště, nábytek i historické tapety," uvedla mluvčí. Instalace výstavního osvětlení je hotová od září.

Galerie při otevření představí novou stálou expozici pod názvem Proměny obrazu / Obrazy proměn. Návštěvníky seznámí s vývojem českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století po tvorbu současných umělců. Návštěvníci v galerii také najdou prostory pro krátkodobé výstavy či grafický kabinet.

"Do budovy galerie je také nyní přemístěna Galerie Vladimíra Preclíka, pro kterou je vyhrazený výstavní sál v historických interiérech v prvním poschodí," uvedl ředitel galerie Tomáš Rybička. Základem Preclíkovy expozice je soubor uměleckých děl, který umělec daroval Královéhradeckému kraji a dříve se nacházel ve vestibulu hejtmanství.

Náklady na vlastní stavební práce činily asi 97 milionů korun s DPH, kraj na tuto část získal dotaci z evropských fondů ve výši 53 milionů korun. Další finance kraj ze svého rozpočtu dal na vnitřní vybavení galerie a rekonstrukci bytů v budově.

Galerie sídlí v secesní budově na Velkém náměstí, která byla postavena v letech 1911 až 1912 podle návrhu architekta Osvalda Polívky. Vstupní průčelí zdobí bronzové plastiky Ladislava Šalouna. Galerie má zhruba 5500 uměleckých děl a souborů, které byly po dobu oprav v náhradních prostorech.
0 komentářů
přidat komentář

Související články