Firma začala bourat dům v Soukenické, demolice skončí do neděle

Vložil
ČTK
10.10.2015 23:15
Praha

Praha - Firma Bau-Invest začala bourat historický dvoupodlažní dům v Soukenické ulici 12 v centru hlavního města. Demolici povolil stavební úřad Prahy 1. Nadzemní část objektu je prý kontaminována toxickými látkami, zejména fenoly. Hlavní část demolice má být hotová do neděle. ČTK o tom dnes informoval místopředseda představenstva firmy Viktor Vlček. Bourání domu odmítal památkový odbor pražského magistrátu.

    Firma uvedla, že se na jaře během přípravy na rekonstrukci objektu po obnažení některých konstrukcí začal šířit do okolí štiplavý a nepříjemný zápach. Jeho původ může prý být ve 30. až 60. letech 20. století, kdy budova sloužila jako výrobna léčiv a chemická laboratoř. Odborné posudky, které nechala zpracovat Praha 1, podle Vlčka potvrdily, že hygienické hodnoty těkavých látek jsou mnohonásobně překročeny a jediným řešením je celkové odstranění konstrukcí.
    "Zástupci památkářů byli osobně přítomni na kontrolní prohlídce dne 25.9.2015 a s postupem odstranění stavby výslovně souhlasili, což písemně potvrdili do protokolu," uvedl Vlček. Nesouhlasné stanovisko památkářů se podle něj vztahuje k technickému stavu budovy, ta se ale bourá kvůli kontaminaci. "Naše závazné stanovisko opravňující k tomu, že se dům může demolovat, nemají," řekl dnes ČTK ředitel památkového odboru magistrátu Jiří Skalický. Závazné stanovisko pražských památkářů je nutný podklad pro stavební úřad, který o případném odstranění stavby rozhoduje.
    Firma rozhodnutí městské části obdržela v pátek a okamžitě začala s bouracími pracemi, mimo jiné prý s ohledem na sousední základní školu. "Hlavní, kritická část nařízených nezbytných úprav objektu bude dokončena do neděle 11.10.2015 tak, aby v pracovních dnech, kdy je škola navštěvována dětmi, byly práce s odstraňovanými kontaminovanými konstrukcemi a materiály v maximální míře dokončeny," podotkl Vlček.
    Firma odstraní pouze nadzemní konstrukci. "Historicky cenné gotické sklepy budou zachovány, stejně tak jako pískovcový portál a vrata," dodal představitel firmy.
    Památkáři už v minulosti v místě povolili stavbu administrativně-obytného domu. Podmínkou ale bylo zachování a přestavba domu původního. "Se stávajícím postupem nesouhlasíme, domníváme se, že dům není v havarijním stavu a že existují jiné postupy, aby budova v památkové rezervaci zůstala zachována," uvedl dříve Skalický.
0 komentářů
přidat komentář

Související články