Firma Prahy 6 SNEO podala trestní oznámení a žalobu kvůli prodeji pozemků

Vložil
ČTK
15.11.2021 18:30
Praha

Veleslavín

Praha – Společnost SNEO, jejímž jediným akcionářem je Praha 6, podala v září trestní oznámení ve věci prodeje městských pozem- ků u ulice Na Dračkách. V listopadu podala firma rovněž občanskoprávní žalobu na bývalé členy představenstva společnosti, kteří v něm působili v roce 2018. Na dnešním zasedání zastupitelstva Prahy 6 to oznámil radní Prahy 6 a předseda představenstva servisní firmy SNEO Zdeněk Hořánek (STAN).


Městská společnost SNEO pozemky prodala v roce 2018 firmě DRA development patřící do skupiny Penta. Součástí pozemků byl projekt bytové výstavby, který dříve zamýšlela uskutečnit radnice. Původně dohodnutá cena 436 milionů korun byla následně z důvodu restitučních nároků snížena na 402 milionů korun. Trestní oznámení kvůli udělené slevě ve výši 34 milionů korun při prodeji pozemků podali už v roce 2019 Piráti Prahy 6. V lednu 2020 policie vyšetřování odložila.

Firma SNEO podala trestní oznámení podle Hořánka letos 24. září. Policie podle radního Prahy 6 nicméně prošetření podezření ze spáchání trestního činu odložila s tím, že věc už dříve prověřovala na základě Piráty podaného trestního oznámení a loni v lednu případ odložila. V listopadu SNEO podle svého předsedy představenstva podalo občanskoprávní žalobu na tehdejší členy představenstva. Důvodem je podle Hořánka to, že při prodeji pozemků u ulice Na Dračkách nejednalo tehdejší vedení firmy s péčí řádného hospodáře. Hořánek podání občanskoprávní žaloby s přihléd- nutím na "nejistý výsledek trestněprávního řízení" označil za „jediný způsob, jak předejít promlčení nároku na náhradu škody“. Ta firmě vznikla podle konstatování valné hromady společnosti, tedy rady Prahy 6, prodejem areálu Dračky za 402 milionů Kč.

Areál, kde se pozemky nacházejí a kde nový majitel chce stavět bytové domy, je bývalý brownfield na rozhraní mezi Ořechovkou a Veleslavínem. Před volbami v roce 2014 radnice vypsala zakázku za 1,1 miliardy na stavbu bytů. Následně ji zrušila s tím, že o dalším postupu rozhodne následující politická reprezentace, která s odkazem na analýzu poradenské společnosti Deloitte rozhodla o prodeji. Postup kritizovala opozice s tím, že městská část měla připravený projekt i se stavebním povolením a byty by bylo možné poskytnout mladým rodinám nebo zástupcům potřebných profesí.

Servisní společnost SNEO, ve které je jediným akcionářem městská část Praha 6, se zabývá především správou a údržbou nemovitostí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články