Finalisti ceny Architekt roku 2014

Vložil
Tisková zpráva
02.09.2014 11:55
Odborná porota na svém hodnotícím zasedání po živé diskusi vybrala finalisty ceny Architekt roku 2014. Na letošního vítěze se můžeme těšit 17. září, kdy budou v rámci  galavečera 25. mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH v Národním domě na Vinohradech v Praze slavnostně vyhlášeny výsledky. Cenu bude opět předávat předseda poroty prof. Zdeněk Fránek, děkan FUA TU v Liberci:

"Je čestný titul udělovaný každoročně osobnosti, která vynikla, nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a která se významně podílí na jejím dobrém jméně. Je to cena v naší zemi výjimečná a ojedinělá a tímto skvěle doplňuje i mozaiku ostatních cen za architektonické počiny nebo celoživotní dílo, motivačních počinů propagujících architekturu a vystavující na světle téma nutnosti kultivace citu v této oblasti."

Přehled nominací:

Ing. arch. MArch, Adam Gebrian

Za neúnavnou publikační a diskusní aktivitu ve veřejném prostoru, směřující ke zvyšování povědomí o architektonické kultuře u nás i ve světě. Od internetových multimédií (blogy, vlastní pořad na stream.cz), přes tištěná (vlastní rubrika v Lidových novinách a nově v Respektu, druhém nejčtenějším českém týdeníku) až po rozhlas (vlastní pořad v Českém rozhlase - na Radio Wave). Též je aktivní na veřejných fórech, odborných konferencích i jako architektonický poradce a iniciátor architektonických soutěží (Pec pod Sněžkou).

Představení díla:

Rozhlasový seriál rozhovorů Bourání na Radiu Wave (již přes 160 dílů), série článků o nejlepších příkladech současné architektury v Lidových novinách, kritický videoblog Gebrian versus na Stream.cz a několik dílů seriálu České televize proStory. Kromě toho se autor podílí na mnoha projektech směřujících ke kvalitnějším a obytnějším městům (např. Metropolitní ozvučná deska v Praze, Městské zásahy Praha a Brno) a k rozvoji interdisciplinární spolupráce a kreativity (např. Pecha Kucha Night Praha). Psal pro deník Metro a již několik let provozuje blog: http://ag-ent.blogspot.cz/. Organizoval soutěž pro soukromého investora, která se snažila dobrat ideálního modelu pro tento typ zakázky (více o celém procesu na 40 stranách zde). 

doc. Ing. Mgr. akad. arch. Petr Hájek
/ Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí


Za realizaci série výjimečných staveb v posledních letech - Krkonošského centra environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, které citlivě reaguje na přírodní kontext zámeckého parku a vytváří vrcholně kultivované prostředí pro pedagogické aktivity směřující k poznávání a ochraně přírody; za rodinný dům Chameleon, který se prolíná organicky se svým přírodním okolím a poskytuje bezprostřední zážitek kontaktu s ním; za novátorské a experimentální přístupy a zadání ve výuce na Fakultě architektury ČVUT v Praze, které vyústily v sérii veřejných výstav (Anastomosis v Centru současného umění DOX v Praze) se širokým ohlasem.



Ing. arch. Pavla Melková / Manuál tvorby veřejných prostranství hl. m. Prahy


Za výrazné angažmá architektky ve veřejné službě (vybudování a vedení Kanceláře veřejného prostoru na Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy od 2012). Výsledkem dosavadní práce KVP jsou dva významné dokumenty s potenciálem výrazně zlepšit stav pražských veřejných prostranství – Manuál tvorby veřejných prostranství a Koncepce pražských břehů. Architektka se rovněž angažuje publikačně knižně (Prožívat architekturu, 2013 a Bastion XXXI u Božích muk, s M. Cikánem 2012) i časopisecky, spoluorganizuje výstavy a veřejné akce (Gion A. Caminada, Tvorba míst, 2014 a MCA atelier, Stůl u okna, na stole kniha, 2014, Dům umění ČB). V předloňském roce získala v autorském tandemu kanceláře MCA hlavní cenu v soutěžní přehlídce Grand Prix za revitalizaci Bastionu u Božích muk. V témže roce a v rámci stejného týmu zvítězila v soutěži na obnovu státního hradu Bečov nad Teplou.


Ing. arch. Josef Pleskot / Svět techniky - Science and Technology Centrum v Ostravě

Fotograf: Tomáš Novák
Za pokračující sérii architektonických realizací snad všech měřítek i zadání, které patří bezesporu k oborové špičce toho, co vzniká v České republice. V tomto roce především za unikátní revitalizaci postindustriální čtvrti Dolní oblasti Vítkovic s vizí propojení kreativního vzdělávání a průmyslu, směřující k redefinici identity dlouho zanedbávané části města. Současná architektura v tomto případě posiluje typicky průmyslový charakter místa s novým ambiciózním konferenčním, kulturním, výtvarným, hudebně-festivalovým programem nadregionálního významu. Rovněž za dlouhodobou intenzivní obhajobu architektury ve společenském diskursu, v poslední době podpořenou nezvykle jasným a otevřeným veřejným vystoupením při zachování principů demokracie ve vysokém školství.


prof. Ing. arch. Martin Rajniš / Huť architektury – výstava v Centru současného umění DOX v Praze

Za nebývale kvalitní architektonickou tvorbu, která při svém dlouhodobém soustředění na jednoduchý stavební princip spojování a skládání dřeva ukazuje celou šíři a komplexnost architektury jako oboru, jakož i problematiku trvalé udržitelnosti. Za veřejná vystoupení, i reprezentaci české architektury v zahraničí. Za názornou a velmi přesvědčivou ukázku toho, že skutečnému Tvůrci stačí k vytvoření originální architektury jen velmi málo prostředků.

„Je nutno začít tvořit jinak: místo designu a estetiky se inspirovat hlubokými zákony přírody. Ponořit se do prostředí, do systému, z kterého jsme povstali.“ 
Martin Rajniš


Výstava představuje průřez tvorbou architekta Martina Rajniše a jeho ateliéru se zaměřením na posledních 12 let. Martin Rajniš se na mapu světové architektury zapsal významnými projekty, které spojuje myšlenka dlouhodobé udržitelnosti, ekologie a představa architektury jako nástroje pro rozvoj komunity-společnosti. Východiskem jeho tvorby je filozofie tzv. „přirozené architektury“.
 
Práce Martina Rajniše se věnuje menším stavbám postaveným z přírodních materiálů (dřevo, kámen, sklo), a snaží se najít takové cesty, které by s minimem prostředků a s velkou pokorou k existujícím stavbám i krajině sloužily co nejširší skupině uživatelů a znovu vrátily architektuře její klíčové postavení v lidské civilizaci, které, zdá se, je v současném světě značně ohroženo.
 
19. 5. 2014 Martin Rajniš převzal v Place du Trocadéro v Paříži prestižní ocenění „Global Award for Sustainable Architecture“, kterou od roku 2007 každoročně uděluje nadace Lokus za výjimečný přínos světové architektuře.


Odborná porota zasedala ve složení:
Předseda
prof. Ing. arch. Zdeněk Fránek, FUA TU v Liberci, Fránek Architects
Členové
doc. Ing. arch. Antonín Novák, ARCHITEKTI D.R.N.H.
doc. Ing. arch. Michal Kohout, FA ČVUT v Praze, Centrum kvality bydlení o. s., UNIT architekti s.r.o.
Ing. arch. Regina Loukotová, Ph.D., ARCHIP, GEM architects, s.r.o.
Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, reSITE, ARCHIP, ERA21
0 komentářů
přidat komentář

Související články