Dobrovolní hasiči v Liberci si postavili atypickou zbrojnici

Zdroj
Marek Kuntoš
Vložil
ČTK
02.10.2018 10:20
Liberec

Vojtěch Šrut


Liberec - V Liberci skončila přestavba zbrojnice dobrovolných hasičů z Krásné Studánky za 13,7 milionu korun. Klasický hasičský objekt nahradila tvarově nezvyklá jednopodlažní budova s malou dvoupodlažní vestavbou. Velitel výjezdové jednotky Josef Hazi dnes ČTK řekl, že v republice je po architektonické stránce ojedinělá. "Nikde jinde taková není," dodal.

Zbrojnice tvarově připomíná vjezd do tunelu, navrhl ji architekt Vojtěch Šrut, který je členem dobrovolného sboru v Krásné Studánce. Zbrojnice se stavěla od loňského listopadu v rámci přeshraničního evropského projektu, podle Haziho stará a nová budova nesnesou žádné srovnání. "Původní hasičárna byla stará téměř 70 let a byla naprosto nevyhovující, zatímco ta nová je ve všech ohledech budovou 21. století," uvedl.

Novostavba je bezbariérově přístupná v přízemí. V přední části budovy vznikla garáž pro tři hasičské automobily, zatímco v zadní části mají hasiči zasedací místnost včetně zázemí, šatny a sociálního zařízení. Ve vestavbě je umístěna velitelská místnost, technická místnost a otevřená galerie nad společenskou místností. "Už nemusíme řešit teplou vodu ani topení, které jsme si dříve zajišťovali i pomocí přímotopů, a konečně máme více místa kolem techniky, takže při výjezdech nemusíme hromadně nasedat venku," dodal Hazi.

Hasiči z Krásné Studánky si díky přeshraničnímu projektu pořídí ještě velitelské vozidlo a dopravní automobil pro devět lidí. "Nechtěli jsme pořizovat novou techniku do doby, než ji budeme mít kam zaparkovat. Už máme ale vysoutěženo. Za měsíc dostaneme velitelské auto a v únoru 2019 bychom měli převzít dopravní auto," dodal Hazi. Do evropského projektu s názvem "4 města zachraňují přes hranice" jsou kromě Liberce zapojeni i hasiči z Hrádku nad Nisou a německých měst Herrnhut a Žitava. Dohromady by měli získat na dotacích přes 63 milionů korun.

Dobrovolný sbor hasičů v Krásné Studánce letos slaví 120 let od svého vzniku. Má přes 70 členů, z toho 22 jich je zařazeno do výjezdové jednotky. "Jednotka dobrovolných hasičů z Krásné Studánky patří k našim nejvytíženějším jednotkám a jsem rád, že má konečně k dispozici odpovídající zázemí. Navíc je velkým plusem, že dobrovolní hasiči si svou novou zbrojnici v podstatě ušili na míru," řekl primátor Liberce Tibor Batthyány (býv. ANO).
3 komentáře
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
Chapeau!
Mirko Baum
04.10.18 10:01
Pane profesore, díky.
Vojtěch Šrut
05.10.18 09:05
Gratulace
Vích
05.10.18 09:39
zobrazit všechny komentáře