Do opuštěných rakovnických kasáren se v roce 2018 vrátí vojáci

Zdroj
Sandra Bejšáková
Vložil
ČTK
07.09.2015 18:35
Rakovník - Do opuštěných rakovnických kasáren se v roce 2018 vrátí vojáci. "Jsme v jiné bezpečnostní situaci, chceme přijímat více vojáků, chceme mít početnější aktivní zálohy, a proto potřebujeme zázemí, která nám tato kasárna mohou poskytnout," řekl dnes novinářům při návštěvě Rakovníka ministr obrany Martin Stropnický. Starosta Pavel Jenšovský (ČSSD) to přivítal. Poslední vojáci opustili rakovnická kasárna loni.

    Jenšovský považuje návrat vojáků za ideální, protože to oživí město a vytvoří pracovní příležitosti. V areálu kasáren je osm objektů zkolaudovaných pro bydlení. Jsou tam sklady, dílny pro opravu aut, bývalá jídelna a posilovna. Areál má rozlohu přes 38 hektarů, z toho je zastavěná plocha zhruba 3,3 hektaru. Armáda kvůli úsporám od loňského ledna zrušila místní ženijní útvar, kasárny tak opustilo zhruba 350 vojáků.
    Armáda si ponechá hlavní a rozlehlejší část kasáren včetně cvičiště, takzvanou Duklu I, druhou, menší Duklu II, pravděpodobně prodá. Podle územního plánu by zde mohly vzniknout podniky s lehkou průmyslovou výrobou. Podle náčelníka generálního štábu Josefa Bečváře by v roce 2018 mohlo být v kasárnách i 600 vojáků. "Bude to kombinace jednotlivých útvarů," uvedl Bečvář. Armáda má v současné době 25 posádek. Ve Středočeském kraji jsou v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi, v Jincích a v Čáslavi
    Pro Rakovník to podle starosty bude znamenat uklidnění situace, protože se obyvatelé báli, že se do areálu nastěhují sociálně nepřizpůsobiví lidé. "Bude to znamenat i nové pracovní příležitosti, příležitosti pro živnostníky a podnikatele a město také bude svým způsobem zajištěné v případě živelních událostí," uvedl starosta.
    V následujících letech bude areál sloužit pravděpodobně jako sklad, například obměňované techniky. Existuje několik variant, například by se o techniku mohla starat malá posádka nebo by v prostoru mohly cvičit vojáci takzvané aktivní zálohy. V současné době má armáda k dispozici 1200 členů aktivních záloh, tabulkově by jich přitom mohla mít až 2500. Do budoucna chce jejich počet zvýšit až na 5000.
    Armáda původně plánovala, že prodá areál kasáren jako nepotřebný majetek a v posledních měsících už se oceňovaly jeho části. O to, aby se do kasáren vojáci vrátili, stálo i minulé vedení Rakovníka. Bývalý starosta Zdeněk Nejdl (ODS) byl proti zrušení tamější posádky v nedávno opravených objektech a rozhodnutí považoval za nepochopitelné.
0 komentářů
přidat komentář

Související články