Den architektury připomene Loose, Gočára a ekologii

Vložil
ČTK
22.06.2020 07:30
Adolf Loos
Josef Gočár


Praha - Letošní desátý ročník Dne architektury připomene výročí architektů Adolfa Loose, Josefa Gočára nebo Otakara Novotného, bude mít sociální a ekologickou linku a nabídne zdarma procházky, cyklovyjížďky, přednášky nebo workshopy. Festival se uskuteční od 1. do 7. října a kromě současných realizací a historicky významných budov jeho účastníci navštíví například ekologická centra, bývalé dělnické kolonie, středověké klášterní lazarety nebo domy s pečovatelskou službou, ale také sociálně vyloučené lokality.


Součástí festivalu je tradičně i projekt Hurá dovnitř!, který zpřístupňuje veřejnosti běžně nepřístupné budovy, program pro děti i architektonický filmový festival Film a architektura, jenž letos po deváté přinese na plátna kin zejména zahraniční snímky, věnované architektuře a urbanismu. Program se doplňuje a upřesňuje na webu.

Hlavní sociální téma Dne architektury nabídne exkurze do vyloučených lokalit, například do takzvaného brněnského Bronxu, na ostravskou Bedřišku či pražskou Plzeňskou ulici. Den architektury zavede i do bývalé brněnské dělnické kolonie Divišově čtvrti. Sociálnímu bydlení se bude věnovat nejen z pohledů architektů, ale i sociálních pracovníků. Tématem festivalu je i dostupnost bydlení, pozornost program věnuje i městské infrastruktuře a kvalitě městského života.

Mimořádně se v rámci festivalu mohou zájemci podívat do nemocničních areálů v Jihlavě, Praze, Liberci nebo Mladé Boleslavy či do ostravského domu s pečovatelskou službou Gajdošova. Program zahrnuje i návštěvy sportovišť, sokoloven, dětských hřišť či městských lázní.

Ekologická linka festivalu zavede zájemce do centra Otevřená zahrada Nadace Partnerství v Brně, které se řadí k energeticky nejúspornějším kancelářským budovám v České republice, nebo nízkoenergetický dům v Horce nad Moravou Sluňákov. Den architektury zamíří i do nového Krkonošského centra environmentálního vzdělávání Krtek. Program se věnuje i roli řeky ve městě a nabízí třeba procházku přímo korytem řeky v Jablonci nad Nisou nebo návštěvu Vodního domu v Hulicích. Nevynechá ani městskou zeleň nebo nové využití opuštěných industriálních objektů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články