Databázi architektury spustili i v Teplicích, chtějí oživit paměť

Zdroj
Jan Beránek
Vložil
ČTK
15.06.2010 09:15
Teplice

Teplice - Alespoň malého můstku přes přervanou historii města se dnes dočkaly severočeské Teplice. Skupina nadšenců totiž spustila webovou databázi moderní architektury, která se snaží mapovat architektonicky zajímavé a významné stavby ve městě. Projekt Databáze moderní architektury na Teplicku navazuje na obdobný projekt v sousedním Ústí nad Labem a mezi jinými si klade především jeden cíl - spojit současné obyvatele města s jeho minulostí. Jeho webové stránky Teplice-Teplitz.net jsou přístupné od včerejšího večera.

    "Na tomto městě je zřejmé, že v něm chybějí historické vazby. Před válkou tu bylo 10 procent židovského a 80 německého obyvatelstva, které prakticky zmizelo. Výměna obyvatel tu byla obrovská a to s sebou pokaždé nese obrovskou diskontinuitu. Lidé nevědí, v čem bydlí, nezajímají se o to," řekla ČTK po spuštění jedna z organizátorek, historička a architektka Lenka Burgerová.
    Poznání neotřelou a moderní formou má být cestou, jak uchránit stále ještě historické Teplice dalších bezcitných zásahů. "Jde o poskytnutí informací. Když něco dobře známe, víme o tom, že je to vzácné a pro to dané místo zásadní, je nám najednou blbé to jen tak zničit," řekla Burgerová.
    Trvalo to skoro jeden průměrný lidský život, než se začali lidé pod Krušnými horami opět hlásit k historii svého regionu, byť ji jejich předkové zpravidla nebudovali. "Teď tu žije už třetí generace lidí a zejména ty mladé zajímá, kde se tu to město vzalo, kdo v něm stavěl a jaké byly souvislosti," řekla Burgerová. Od konce války a vyhnání Němců uplynulo 65 let a spontánně vzniklé weby v Teplicích a Ústí nad Labem dokládají, že na severu vyrostli lidé, kteří už si minulosti berou spíš to lepší.
    Samotné spuštění webu bylo jen skromnou akcí, přesto se v jarním večeru přišlo podívat okolo 60 lidí a jakmile organizátoři vyrazili do ulic na komentovanou prohlídku některých staveb, přidávali se spontánně další kolemjdoucí. Takový zájem nečekali, přiznali autoři neziskového projektu. "Teď zkrátka uzrála ta správná doba pro obnovení paměti," dodala Burgerová a vlastně hodila rukavici dalším bývalým sudetským městům, které ještě neobjevily svou někdejší krásu.
0 komentářů
přidat komentář