Českoněmecké muzeum otevře na jaře 2012

Vložil
ČTK
16.12.2010 16:30
Ústí nad Labem

Ústí nad Labem - Muzeum soužití Čechů a Němců Collegium Bohemicum už se pomalu začíná měnit v skutečnost. V horních patrech ústeckého muzea už se pokládají podlahy a od února už budou probíhat jen dokončovací práce. Současně s tím se řeší i konečná podoba expozice; do architektonické soutěže se přihlásili první architekti. Muzeum se otevře na jaře 2012 a jednou z prvních akcí by měla být výstava ústeckých studentů Místa paměti, řekl dnes ČTK Milan Rudík z Collegia Bohemica.

    Rekonstrukce celé budovy ústeckého muzea si vyžádá asi 365 milionů korun, tahle fáze už ale brzy skončí. "Pokládá dlažba a parkety, zvenčí je budova skoro hotová. Hrubé práce budou hotovy v únoru nebo březnu, pak se začne instalovat nábytek a do června poběží dokončovací práce," popsal Rudík.
    Pak začne instalace samotné expozice. Do architektonické soutěže na její řešení se už začali hlásit architekti. "Jejich počet je nyní mezi pěti a deseti, včetně zájemců z Německa, žádné extra známé jméno tam ale zatím není. Další už projevili zájem o účast v lednovém termínu," řekl Rudík, který se teď společně s architekty proplétá spletí chodeb pod střechou muzea. "S jedním z architektů jsme si to byli projít zrovna dnes a moc se mu líbily. Vidí v nich solidní potenciál," dodal. Autor vítězného návrhu si odnese 250.000 korun.
    Souběžně s tím se začíná řešit i program pro první měsíce provozu muzea. Jednou z výstav, které se objeví mezi prvními, by měl být středoškolský projekt Místa paměti. "Je to stále ještě v jednání, ale s mezi prvními by být opravdu měl," potvrdil Rudík.
    Místa paměti uspořádalo Collegium Bohemicum společně se sdružením Antikomplex a zabývají se především místy, na nichž se soužití obou národů na českém území změnilo v nenávist - jsou mezi nimi města Postoloprty, Žatec nebo Ústí nad Labem, kde docházelo k po druhé světové válce k hromadným vraždám stovek sudetských Němců.
    Collegium Bohemicum je obecně prospěšná kulturně-vzdělávací a vědecká společnost, která se zabývá česko-německými vztahy a kulturním dědictvím německy mluvících obyvatel českých zemí. Letos na jaře oznámilo, že jeho muzeum bude sídlit právě v Ústí; expozice by se ale neměla zabývat česko-německými vztahy obecně, nýbrž dějinami soužití česky a německy mluvícího obyvatelstva na území dnešní České republiky.
0 komentářů
přidat komentář

Související články