Česká komora architektů in memoriam ocení Karla Pragera

Zdroj
Hana Zimmermannová
Vložil
ČTK
16.11.2011 15:50
Praha

Karel Prager

Karel Prager, foto:prostor-ad.cz
Praha - Česká komora architektů (ČKA) se rozhodla udělit Poctu ČKA 2011 in memoriam architektu Karlu Pragerovi, který je autorem budovy Federálního shromáždění v Praze či Nové scény Národního divadla (ND). Komora Pragera označila jako "nejvýraznější osobnost české architektury 2. poloviny 20. století". Slavnostní ceremonie se bude konat na jaře příštího roku. ČTK o tom informovala mluvčí ČKA Markéta Pražanová.

    Poctu komora každoročně uděluje významné osobnosti v oboru, která se zapsala do moderní historie české architektury. Pětičlenná odborná porota v letošním roce posuzovala celkem 17 nominovaných osobností. Ocenění nakonec náleží autorovi, jehož tvorba dodnes rozděluje laickou veřejnost na obdivovatele a odpůrce. V odborných kruzích mu ale náleží hlavně uznání. "ČKA je přesvědčena, že oceňuje architekta, který přes nepřízeň historické doby a všechny obtíže a dočasnost zájmů všedního dne po sobě zanechal nejen kvalitní a rozsáhlé, ale i vrcholně inspirativní a myšlenkově provokativní architektonické a urbanistické dílo," cituje rozhodnutí odborné poroty Pražanová. Pragerovy realizace podle architektů patří mezi ty nejodvážnější a nejzajímavější, které v Česku v 60. a 70. letech minulého století vznikly.
    Karel Prager se narodil 1923 v Kroměříži. Absolvoval fakultu architektury na Českém vysokém učení technickém v Praze a právě v české metropoli stojí jeho nejznámější stavby. Jednou z nejuznávanějších je bezesporu budova Výzkumného ústavu makromolekulární chemie na Břevnově, která byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku. Další jeho pražské realizace ale už tak jednoznačně přijímány nejsou, ať už jde o Novou scénu ND, Komerční banku na Smíchově ve tvaru komolého jehlanu či budovu někdejšího Federálního shromáždění, kterou ministerstvo kultury rovněž prohlásilo za kulturní památku.
    Prager zemřel v nedožitých 78 letech 31. května 2001. Nedlouho před svou smrtí obdržel Cenu Obce architektů za celoživotní dílo.
0 komentářů
přidat komentář

Související články