Černého batolata lezou po vysílači už 20 let

Vložil
ČTK
28.05.2020 08:35
Praha

Žižkov

David Černý

Praha - Před 20 lety, 29. května 2000, ozdobily obří figury lezoucích černých batolat sochaře Davida Černého žižkovskou televizní věž. O rok později tam byla tato série soch s názvem Miminka nainstalována natrvalo. V roce 2017 byla batolata z vysílače sundána kvůli údržbě a obnově. Vyrobena byla zcela nová miminka, která byla na věž osazena koncem března 2019.


Miminka vznikla pro instalaci na budově Muzea moderního umění v Chicagu, později se objevila na různých budovách ve světě. Na žižkovskou televizní věž bylo dočasně instalován deset miminek v rámci projektu Praha Evropské město kultury 2000. Jedna socha váží 190 kilogramů a měří 3,4 metru na délku, 2,4 metru na výšku a 1,2 metru na šířku.

Mimina na věži se mnohým líbí, i když při své první instalaci vzbuzovaly i negativní reakce. Mnozí jejich fanoušci je ale také neznají zblízka, jak je mohou vidět třeba na Kampě, kde sochy stojí volně na trávě. Nejsou tak roztomilá, jak se většina lidí domnívá - obličeje mají deformované do čárových kódů.
0 komentářů
přidat komentář

Související články