Č. Krumlov opraví památkově chráněnou lávku Rechle v Novém Spolí

Vložil
ČTK
03.03.2020 07:45
Český Krumlov


Český Krumlov - Český Krumlov opraví před začátkem turistické sezony památkově chráněnou lávku Rechle, jejíž šindelová střecha je v havarijním stavu. Náklady budou 1,95 milionu Kč, práce by měly trvat zhruba měsíc. Záměr dnes schválili radní, řekla ČTK mluvčí radnice Petra Nestávalová.


Památkově chráněná lávka spojuje části Nové Spolí a Plešivec. Vedle ní je jez s propustí, kudy v létě projedou statisíce vodáků. Radnice zjistila, že je nutné u lávky vyměnit šindele na střeše. První část prací udělalo Pokrývačství Bušta loni; druhou by mělo zvládnout letos v květnu, aby práce, jež potrvají tři týdny až měsíc, nezasáhly do turistické sezony. "Hlavní je, že je to historická stavba. Nejdůležitější je udržovat lávku ve stavu, aby odpovídala péči o historickou památku," řekl dnes ČTK starosta města Dalibor Carda (SN-Město pro všechny).

Dřevěná krytá lávka je na českokrumlovském předměstí Nové Spolí. Je dlouhá 110 metrů, široká 2,7 metru a vysoká 4,1 metru. Současná lávka nahradila v letech 1794 až 1798 starší konstrukci, podle projektu ředitele schwarzenberské vodní dopravy Josefa Rosenauera. Poslední velká oprava se dělala v 80. letech minulého století. "Je to jedna z nejdelších krytých lávek z konce 18. století na našem území. Je cenným příkladem řemeslné zručnosti a estetického cítění našich předků," uvedli památkáři.

Český Krumlov opraví i další mosty. Do začátku turistické sezony chce zrekonstruovat provizorní most u pivovaru, který je v havarijním stavu a od loňského léta po něm nemohou jezdit těžší auta. Tento most je jediný možný přístup, jak tato vozidla mohou vjet do historického jádra města. Do dvou let radnice opraví i Lazebnický most, jejž napadla dřevokazná houba. Tento most je kulturní památkou, spojuje střed města s hradem a zámkem.

Český Krumlov, v němž žije asi 13.000 lidí, letos hospodaří s rozpočtem, který má vyrovnané příjmy a výdaje 400 milionů korun. Na kapitálové výdaje včetně investic dá radnice 70 milionů Kč.
0 komentářů
přidat komentář