Bývalá synagoga v Prostějově je na prodej za 5,49 milionu korun

Vložil
ČTK
06.02.2024 21:10
Prostějov

Prostějov – Majitelé bývalé synagogy v histo- rickém centru Prostějova, která léta bez užitku chátrá a je v havarijním stavu, se tuto církevní nemovitost pokouší prodat prostřednictvím realitní kanceláře. Loni totiž nepochodili s nabídkou na odkup synagogy adresovanou městu. ČTK dnes infomaci získala z inzerátu realitní kanceláře, jejímž prostřednictvím je synagoga nabízena za 5,49 milion korun. Cena je o 1,3 milionu korun nižší, než kolik loni majitelé požadovali za tuto církevní nemovitost v nabídce zaslané městu. Radní cenu považovali za přemrštěnou a doporučili zastupitelstvu, aby ji odmítlo. Zastupitelé pak tuto realitní transakci nepodpořili.


Synagoga má zastavěnou plochu 146 m² a stojí v památkové zóně. "Představuje hodnotu díky své historii a propracované empírové architektuře se smyslem pro detail. Od roku 1836 sloužila jako synagoga. V důsledku holokaustu budovu převzala pravoslavná církev a byla využívána znovu jako modlitebna až do roku 1969," stojí v inzerátu.

Budova synagogy je v havarijním stavu a Národní památkový ústav ji od roku 2013 vede na seznamu ohrožených nemovitých památek. Odborníci podle primátorovy náměstkyně Milady Sokolové (ODS) zhodnotili technický stav synagogy a odhadli, že má narušenou statiku a její zajištění by stálo více než šest milionů korun. "Budova má viditelné nedostatky svého interiéru i exteriéru. Nicméně prošla částečnou rekonstrukcí, aby byl zajištěn její stav a zejména statika," uvedla realitní kancelář, jejímž prostřednictvím je synagoga k mání.

Opoziční zastupitel Martin Hájek (Na rovinu!) loni v únoru neúspěšně navrhl usnesení, aby město dál jednalo s vlastníky synagogy o podmínkách odprodeje. V budově by po rekonstrukci podle něj mohla být například expozice věnovaná židovské historii, prostor by mohl sloužit také pro pořádání kulturních akcí.

Synagoga byla postavena v 90. letech 18. století, později byla upravena v empírovém slohu. Za druhé světové války byla uzavřena a po válce se jejím majitelem stala pravoslavná církev. Synagoga poté už původnímu účelu nesloužila. Po roce 1989 měla několik majitelů, žádný z nich se nepustil do její opravy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články