Bursíka rozhořčil neúspěch vládní novely o EIA

Vložil
ČTK
18.02.2009 20:55
Praha

Praha - Poslanecká sněmovna dnes v závěrečném čtení zamítla vládní novelu zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, tzv. EIA. Upravovala podmínky, za kterých mohou občanská sdružení soudně napadnout některá úřední rozhodnutí. Ministr životního prostředí a předseda zelených Martin Bursík to označil za bezprecedentní rozhodnutí, a pohrozil dokonce odchodem z koalice. Rozhořčilo ho především to, že pro zamítnutí hlasovali také někteří koaliční poslanci.
    "Tohle je velmi vážné. Já konstatuji, že za stávající situace nejsem schopen předkládat návrhy zákonů za resort životního prostředí, protože neprocházejí a neprocházejí hlasy koaličních poslanců," prohlásil Bursík před novináři.
    Novela předpokládala, že některá občanská sdružení nebo obce by měly mít právo se soudně domáhat zrušení úředních rozhodnutí, pokud nebudou spokojeny s výsledky řízení o posuzování vlivů plánované stavby na životní prostředí. Bursík zdůraznil, že novela dávala do souladu české právo s evropskou směrnicí, a pokud by ji Česko nepřijalo, hrozí mu žaloba od Evropské komise.
    Ve sněmovně převážil názor, že by novela komplikovala stavební procesy a prodlužovala je, popsal příčinu nesouhlasu zpravodaj k novele Vladimír Dlouhý (ODS).
    Pro návrh na zamítnutí, který vznesl sněmovní hospodářský výbor, hlasovali kromě komunistů a sociálních demokratů také poslanci ODS Vlastimil Tlustý, Jan Klas nebo Jiří Janeček a poslanec KDU-ČSL Milan Šimonovský.
    Bursík prohlásil, že nyní záleží na premiérovi Mirku Topolánkovi (ODS) a předsedovi koaličních lidovců Jiřím Čunkovi, jak se k věci postaví. "Jestli nepřijdou předsedové s řešením té situace, tam mi nezbude než konstatovat, že prostě nemohu nadále fungovat v této koalici a nést odpovědnost za resort životního prostředí," uvedl. Poukázal přitom na to, že všech šest poslanců zelených hlasovalo proti zamítnutí.
    "Je to na odchod z vládní koalice, jestliže předseda ODS a předseda KDU-ČSL nepřijdou s nějakým řešením, které by dokázalo tuto havárii, kterou způsobili jejich poslanci, zhojit," dodal.
    Předseda KDU-ČSL Jiří Čunek připustil, že na toto téma budou jednat předsedové koaličních stran a později i devítka koaličních lídrů. Podle něj je záležitostí předkladatele, aby pro svou normu vyjednal podporu. Koalice o EIA podle něj nejednala. "Možná je pro pana Bursíka překvapení, že to neprošlo. Pro mne to překvapení velké není," dodal Čunek.
    Dnešní hlasování nebylo prvním případem, kdy vládní návrh neprošel kvůli nedostatku hlasů koaličních poslanců. Například v říjnu 2007 sněmovna hned v prvním čtení zamítla vládní návrh novely rozpočtového určení daní, který počítal s převodem peněz na mzdy zaměstnancům krajských škol z ministerstva školství přímo do rozpočtů jednotlivých krajů. Kromě opozice hlasovaly proti vládnímu návrhu i dvě poslankyně Strany zelených Věra Jakubková a Olga Zubová.
    V říjnu 2008 sněmovna zamítla vládní návrh, který měl zdražit zápisy práv do katastru nemovitostí. V závěrečném čtení mu chyběly dva hlasy - proti byli sociální demokraté a k nim se se svým zamítavým postojem připojil i lidovec Ludvík Hovorka.
    Občanská ekologická sdružení vyjadřují své námitky k celé řadě staveb. Kvůli námitkám ekologických sdružení, ale i dotčených obcí se například na řadu let zpozdila výstavba zhruba dvacetikilometrového obchvatu Plzně, a tím i dokončení dálnice D5 z Prahy přes Plzeň.
    Žaloby ekologů komplikují také dostavbu severočeské dálnice D8 v úseku přes České středohoří. Ekologové uplatňují proti stavbě řadu námitek, některé se týkají jen procedury schvalování stavby, jiné mají základ v ochraně přírody.
0 komentářů
přidat komentář

Související články