Budovu bývalého Prioru nahradí v Brně do čtyř let nová výstavba i parčík

Vložil
ČTK
27.07.2022 17:35
Brno

Marek Tryzybowicz
MTDI Group

Brno - Budovu bývalého Prioru z doby socialismu mezi brněnským hlavním nádražím a obchodním centrem Vaňkova má do čtyř let nahradit několik nových budov a parčík o rozloze dvou a půl hektaru, tomuto nevzhlednému místu to má dodat novou podobu. Společnost Crestyl, která je majitelem nemovitosti od roku 2017, kdy ji koupila od Teska, předpokládá, že spodní podlaží nových budov poslouží obchodům, službám a restauracím, ve vyšších patrech má být nájemní bydlení a kanceláře. Do projektu plánuje investovat sedm miliard korun, uvedl v tiskové zprávě ředitel developmentu Jaromír Krb.

"Chceme zde vytvořit stále živý a volně přístupný veřejný prostor se všemi funkcemi, které k tomu patří. Proto kromě současného využití doplňujeme i nájemní bydlení," uvedl Krb. Developer konzultoval přípravu projektu s městem i Kanceláří architekta města Brna. Kromě budovy se přestavba týká i volných prostranství severně k nádraží a západně k železářství v Uhelné ulici včetně parkoviště.

Jde o další díl revitalizace části města přiléhající k centru z jihu, která byla v minulosti převážně průmyslová a začala se výrazněji měnit až po roce 2000, kdy vzniklo nákupní centrum Vaňkovka, výškový dům Dorn či místo Vlněny vznikly nové kanceláře, přestavěny byly tramvajová trať a ulice Dornych a Plotní, modernizováno autobusové nádraží na Zvonařce a proměna v moderní část města není stále u konce. Soukromý developer má také v plánu postavit hotel na volném prostranství po bývalém hotelu Metropol.

Projekt získal v červenci územní rozhodnutí, stavební povolení by mělo být vydané v první polovině příštího roku. Poté čeká současnou budovu demolice. Místo ní vznikne částečně zastřešený veřejný prostor a šest budov, z nichž nejvyšší bude mít osm pater. Zůstane napojení na podchod pod hlavním nádražím a také lávka nad Úzkou ulicí. Průchod od nádraží k Vaňkovce zůstane zachovaný i během stavby. Denně tudy projde zhruba 75.000 lidí.

Budovy mají být ekologicky šetrné, což zahrnuje například využití dešťové vody pro splachování a závlahy, v budovách bude úsporné osvětlení, v garážích a kolárnách budou stanice pro dobíjení auta a kol na elektřinu. Kanceláře budou mít také sprchy a šatny, aby měli lidé dojíždějící na kole potřebné zázemí.
1 komentář
přidat komentář
Předmět
Autor
Datum
demolice Prioru Dirnych
Ing.arch. Josef Myslivec
28.07.22 09:03
zobrazit všechny komentáře

Související články